



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,486 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,053 sqft |
| Age | 21 years (2005) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Style of House | Ground Level Unit |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 026-398-915 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Moody Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $755,000 | $755,000 | -2.2% |
| 2024 | $0 | $772,000 | $772,000 | -4.8% |
| 2023 | $0 | $811,000 | $811,000 | +13.7% |
| 2022 | $0 | $713,000 | $713,000 | +11.8% |
| 2021 | $0 | $638,000 | $638,000 | +4.2% |
| 2020 | $0 | $612,000 | $612,000 | - |
#121 100 Capilano Road
| Sold Price: | $690,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | $400 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 883 sqft |
| Price / SqFt: | $781 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3090351 |
| Distance: | 0 m |
#219 100 Capilano Road
| Sold Price: | $830,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | $517 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,170 sqft |
| Price / SqFt: | $709 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3079882 |
| Distance: | 0 m |
#111 100 Capilano Road
| Sold Price: | $815,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | $546 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,204 sqft |
| Price / SqFt: | $677 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3080094 |
| Distance: | 0 m |
#112 101 Morrissey Road
| Sold Price: | $775,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-10 |
| Maint. Fee: | $615 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 975 sqft |
| Price / SqFt: | $795 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3068717 |
| Distance: | 105 m |
#408 201 Morrissey Road
| Sold Price: | $840,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | $622 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 957 sqft |
| Price / SqFt: | $878 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3115243 |
| Distance: | 105 m |
#308 801 Klahanie Drive
| Sold Price: | $675,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | $482 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 823 sqft |
| Price / SqFt: | $820 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3103158 |
| Distance: | 131 m |