
































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,328 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,744 sqft |
| Age | 20 years (2006) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,642 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 025-942-662 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Coquitlam Agents
852 Wright Avenue
| Sold Price: | $1,690,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,140 sqft |
| Price / SqFt: | $538 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,744 sqft) |
| Days on Market: | 169 |
| MLS® Number: | R3035624 |
| Distance: | 199 m |
1092 Terra Court
| Sold Price: | $1,330,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,324 sqft |
| Price / SqFt: | $572 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,018 sqft) |
| Days on Market: | 96 |
| MLS® Number: | R3041035 |
| Distance: | 359 m |
1096 Glade Court
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,332 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,310 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3075049 |
| Distance: | 391 m |
1131 Lombardy Drive
| Sold Price: | $1,405,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,284 sqft |
| Price / SqFt: | $615 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,450 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3078877 |
| Distance: | 424 m |
1074 Amazon Drive
| Sold Price: | $1,660,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,372 sqft |
| Price / SqFt: | $700 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,036 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3051519 |
| Distance: | 670 m |
3653 St. Thomas Street
| Sold Price: | $1,565,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,718 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,191 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3103749 |
| Distance: | 871 m |
707 Omineca Avenue
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,105 sqft |
| Price / SqFt: | $760 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,262 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3112023 |
| Distance: | 282 m |
773 Prairie Avenue
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,154 sqft |
| Price / SqFt: | $491 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,231 sqft) |
| Days on Market: | 135 |
| MLS® Number: | R3078541 |
| Distance: | 283 m |
887 Riverside Drive
| Asking Price: | $1,600,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,164 sqft |
| Price / SqFt: | $739 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,608 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3115953 |
| Distance: | 314 m |
1231 Prairie Avenue
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,094 sqft |
| Price / SqFt: | $668 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,320 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3121855 |
| Distance: | 716 m |
1077 Riverside Drive
| Asking Price: | $1,449,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,387 sqft |
| Price / SqFt: | $607 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,737 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3106264 |
| Distance: | 884 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,347,000 | $297,000 | $1,644,000 | -4.1% |
| 2025 | $1,394,000 | $320,000 | $1,714,000 | +2.9% |
| 2024 | $1,347,000 | $318,000 | $1,665,000 | +2.1% |
| 2023 | $1,326,000 | $304,000 | $1,630,000 | +10.4% |
| 2022 | $1,193,000 | $284,000 | $1,477,000 | +26.9% |
| 2021 | $885,000 | $279,000 | $1,164,000 | - |