






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,259 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,657 sqft |
| Age | 21 years (2005) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,440 sqft) |
| Land Frontage | 39.92 ft |
| Land Dimensions | 39.92 x 86.00 ft |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 026-404-257 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Coquitlam Agents
#3 3126 Wellington Street
| Sold Price: | $1,176,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | $542 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,578 sqft |
| Price / SqFt: | $456 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3100456 |
| Distance: | 379 m |
#31 1125 Kensal Place
| Sold Price: | $1,380,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | $468 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,073 sqft |
| Price / SqFt: | $666 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3095346 |
| Distance: | 1.7 km |
#7 998 Riverside Drive
| Sold Price: | $1,172,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | $418 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,085 sqft |
| Price / SqFt: | $562 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3084394 |
| Distance: | 1.7 km |
#9 998 Riverside Drive
| Sold Price: | $1,180,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | $418 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,123 sqft |
| Price / SqFt: | $556 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3105556 |
| Distance: | 1.7 km |
#10 3127 Skeena Street
| Sold Price: | $915,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | $410 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,106 sqft |
| Price / SqFt: | $434 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3084195 |
| Distance: | 1.8 km |
#70 3127 Skeena Street
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | $425 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,282 sqft |
| Price / SqFt: | $482 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3107053 |
| Distance: | 1.8 km |
#10 1731 Prairie Avenue
| Asking Price: | $1,179,000 |
| Listing Date: | 2025-Feb-08 |
| Maint. Fee: | $400 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,228 sqft |
| Price / SqFt: | $529 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 470 |
| MLS® Number: | R2965968 |
| Distance: | 150 m |
#1 3171 Flint Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,600 sqft |
| Price / SqFt: | $500 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3096665 |
| Distance: | 733 m |
#164 1386 Lincoln Drive
| Asking Price: | $1,250,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $472 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,217 sqft |
| Price / SqFt: | $564 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3121842 |
| Distance: | 821 m |
#12 3228 Raleigh Street
| Asking Price: | $899,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | $384 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,011 sqft |
| Price / SqFt: | $447 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 135 |
| MLS® Number: | R3078436 |
| Distance: | 1.7 km |
#32 1108 Riverside Close
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $453 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,175 sqft |
| Price / SqFt: | $551 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109940 |
| Distance: | 2.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $799,000 | $224,000 | $1,023,000 | -6.2% |
| 2025 | $880,000 | $211,000 | $1,091,000 | +3.1% |
| 2023 | $837,000 | $221,000 | $1,058,000 | +15.9% |
| 2022 | $721,000 | $192,000 | $913,000 | +34.9% |
| 2021 | $491,000 | $186,000 | $677,000 | +4.5% |
| 2020 | $458,000 | $190,000 | $648,000 | - |