


















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,122 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 930 sqft |
| Age | 32 years (1994) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 018-770-274 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Coquitlam Agents
#202 2288 Welcher Avenue
| Sold Price: | $629,900 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $437 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,013 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3104161 |
| Distance: | 69 m |
#101 2228 Welcher Avenue
| Sold Price: | $497,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | $388 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 893 sqft |
| Price / SqFt: | $557 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3095934 |
| Distance: | 117 m |
#206 2349 Welcher Avenue
| Sold Price: | $505,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | $389 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 861 sqft |
| Price / SqFt: | $587 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3079896 |
| Distance: | 200 m |
#202 2331 Kelly Avenue
| Sold Price: | $650,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | $500 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,008 sqft |
| Price / SqFt: | $645 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3103638 |
| Distance: | 216 m |
#203 2229 Atkins Avenue
| Sold Price: | $633,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | $396 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 887 sqft |
| Price / SqFt: | $714 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3083710 |
| Distance: | 253 m |
#101 2351 Kelly Avenue
| Sold Price: | $625,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | $397 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,031 sqft |
| Price / SqFt: | $606 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 108 |
| MLS® Number: | R3055097 |
| Distance: | 262 m |
#207 2253 Welcher Avenue
| Asking Price: | $469,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | $385 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 706 sqft |
| Price / SqFt: | $666 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3106031 |
| Distance: | 0 m |
#306 2236 Welcher Avenue
| Asking Price: | $544,900 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $475 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 706 sqft |
| Price / SqFt: | $772 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122752 |
| Distance: | 80 m |
#203 2330 Shaughnessy Street
| Asking Price: | $649,900 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $485 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,088 sqft |
| Price / SqFt: | $597 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125357 |
| Distance: | 117 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $586,000 | $586,000 | -3.5% |
| 2025 | $0 | $607,000 | $607,000 | +1.8% |
| 2024 | $0 | $596,000 | $596,000 | +7.0% |
| 2023 | $0 | $557,000 | $557,000 | +16.3% |
| 2022 | $0 | $479,000 | $479,000 | +10.1% |
| 2021 | $0 | $435,000 | $435,000 | +4.6% |
| 2020 | $0 | $416,000 | $416,000 | - |