







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,761 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,955 sqft |
| Age | 45 years (1981) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,464 sqft) |
| Land Frontage | 55.1 ft |
| Land Dimensions | 55.1 x 99.71/100.36 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 3 Level Split |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 005-781-299 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Coquitlam Agents
2250 Hawthorne Avenue
| Sold Price: | $999,000 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,740 sqft |
| Price / SqFt: | $574 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,323 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3107563 |
| Distance: | 899 m |
1479 Elinor Crescent
| Sold Price: | $1,132,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,768 sqft |
| Price / SqFt: | $640 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,068 sqft) |
| Days on Market: | 165 |
| MLS® Number: | R3072353 |
| Distance: | 1.6 km |
1215 Brand Street
| Sold Price: | $1,085,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,443 sqft |
| Price / SqFt: | $444 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,798 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3092366 |
| Distance: | 1.6 km |
#230 3000 Riverbend Drive
| Sold Price: | $1,185,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | $97 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,321 sqft |
| Price / SqFt: | $511 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,368 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3068611 |
| Distance: | 2.0 km |
3151 Frey Place
| Sold Price: | $1,220,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,259 sqft |
| Price / SqFt: | $540 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,353 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3073040 |
| Distance: | 2.1 km |
1952 Prairie Avenue
| Sold Price: | $1,030,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,310 sqft |
| Price / SqFt: | $446 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,884 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3106166 |
| Distance: | 2.1 km |
1941 Langan Avenue
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,537 sqft |
| Price / SqFt: | $780 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,118 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123817 |
| Distance: | 154 m |
1810 Taylor Street
| Asking Price: | $999,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,949 sqft |
| Price / SqFt: | $513 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,250 sqft) |
| Days on Market: | 117 |
| MLS® Number: | R3085078 |
| Distance: | 181 m |
1857 Warwick Avenue
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,885 sqft |
| Price / SqFt: | $583 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,099 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119978 |
| Distance: | 259 m |
1939 Connaught Avenue
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,093 sqft |
| Price / SqFt: | $525 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,508 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120888 |
| Distance: | 474 m |
2336 Rindall Avenue
| Asking Price: | $979,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,929 sqft |
| Price / SqFt: | $508 |
| Age: | 117 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,928 sqft) |
| Days on Market: | 138 |
| MLS® Number: | R3077762 |
| Distance: | 973 m |
2342 Kelly Avenue
| Asking Price: | $1,157,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,042 sqft |
| Price / SqFt: | $567 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114511 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,137,000 | $80,100 | $1,217,100 | -4.1% |
| 2025 | $1,185,000 | $83,900 | $1,268,900 | -1.5% |
| 2024 | $1,201,000 | $87,800 | $1,288,800 | +6.0% |
| 2023 | $1,130,000 | $86,000 | $1,216,000 | +9.8% |
| 2022 | $1,022,000 | $85,100 | $1,107,100 | +31.8% |
| 2021 | $755,000 | $84,900 | $839,900 | +7.5% |
| 2020 | $693,000 | $88,200 | $781,200 | - |