







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,730 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,803 sqft |
| Age | 53 years (1973) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,402 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 014-268-612 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Coquitlam Agents
1625 McHugh Close
| Sold Price: | $1,472,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,692 sqft |
| Price / SqFt: | $399 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,414 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3105977 |
| Distance: | 869 m |
1496 Mary Hill Lane
| Sold Price: | $1,365,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,119 sqft |
| Price / SqFt: | $438 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,593 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3076633 |
| Distance: | 1.3 km |
1287 Dewar Way
| Sold Price: | $1,607,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,854 sqft |
| Price / SqFt: | $417 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,335 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3084162 |
| Distance: | 1.6 km |
2165 Tower Court
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,472 sqft |
| Price / SqFt: | $360 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,061 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3118556 |
| Distance: | 1.7 km |
1238 Benneck Way
| Sold Price: | $1,455,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,045 sqft |
| Price / SqFt: | $478 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,945 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3106530 |
| Distance: | 1.8 km |
1147 Confederation Drive
| Sold Price: | $1,440,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,065 sqft |
| Price / SqFt: | $470 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,891 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3056010 |
| Distance: | 2.0 km |
#5 1615 Shaughnessy Street
| Asking Price: | $1,249,900 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | $60 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,106 sqft |
| Price / SqFt: | $402 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,036 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127684 |
| Distance: | 854 m |
#3 1615 Shaughnessy Street
| Asking Price: | $999,800 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $60 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 4,561 sqft |
| Price / SqFt: | $219 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,036 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119465 |
| Distance: | 877 m |
3091 Lazy A Street
| Asking Price: | $1,590,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,089 sqft |
| Price / SqFt: | $515 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.46 ac. (20,137 sqft) |
| Days on Market: | 15 hours |
| MLS® Number: | R3128689 |
| Distance: | 3.1 km |
773 Prairie Avenue
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,154 sqft |
| Price / SqFt: | $491 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,231 sqft) |
| Days on Market: | 135 |
| MLS® Number: | R3078541 |
| Distance: | 3.7 km |
2411 Magellan Court
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,013 sqft |
| Price / SqFt: | $498 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.01 ac. (1 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125943 |
| Distance: | 3.9 km |
3933 Toronto Street
| Asking Price: | $1,650,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,274 sqft |
| Price / SqFt: | $504 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,522 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115324 |
| Distance: | 3.9 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,155,000 | $75,500 | $1,230,500 | -1.5% |
| 2024 | $1,162,000 | $86,800 | $1,248,800 | +5.5% |
| 2023 | $1,092,000 | $92,000 | $1,184,000 | +7.3% |
| 2022 | $1,010,000 | $93,300 | $1,103,300 | +28.0% |
| 2021 | $769,000 | $93,100 | $862,100 | +5.7% |
| 2020 | $719,000 | $96,700 | $815,700 | - |