



























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,178 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,892 sqft |
| Age | 35 years (1991) |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (4,588 sqft) |
| Land Frontage | 42.6 ft |
| Land Dimensions | 42.6 x 107.5 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 013-698-826 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Coquitlam Agents
1821 Harbour Street
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,130 sqft |
| Price / SqFt: | $367 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,479 sqft) |
| Days on Market: | 118 |
| MLS® Number: | R3058997 |
| Distance: | 225 m |
2165 Tower Court
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,472 sqft |
| Price / SqFt: | $360 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,061 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3118556 |
| Distance: | 745 m |
1528 Eastern Drive
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,247 sqft |
| Price / SqFt: | $490 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,412 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3060921 |
| Distance: | 771 m |
2115 Audrey Drive
| Sold Price: | $1,355,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,558 sqft |
| Price / SqFt: | $530 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,440 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3117822 |
| Distance: | 962 m |
1648 Scarborough Crescent
| Sold Price: | $1,285,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,342 sqft |
| Price / SqFt: | $549 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,001 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3072032 |
| Distance: | 998 m |
1317 Western Place
| Sold Price: | $1,358,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,358 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,234 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3090568 |
| Distance: | 1.2 km |
1931 Jacana Avenue
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,732 sqft |
| Price / SqFt: | $549 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,486 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123571 |
| Distance: | 240 m |
1932 Jacana Avenue
| Asking Price: | $1,449,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,468 sqft |
| Price / SqFt: | $587 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,680 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114491 |
| Distance: | 266 m |
1975 Routley Avenue
| Asking Price: | $1,388,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,287 sqft |
| Price / SqFt: | $607 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,045 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113741 |
| Distance: | 303 m |
1447 Columbia Avenue
| Asking Price: | $1,399,900 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,815 sqft |
| Price / SqFt: | $497 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,094 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119882 |
| Distance: | 615 m |
1252 Gateway Place
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,517 sqft |
| Price / SqFt: | $483 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,279 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120866 |
| Distance: | 652 m |
1736 Pekrul Place
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,783 sqft |
| Price / SqFt: | $575 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,468 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3092983 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,172,000 | $158,000 | $1,330,000 | -4.2% |
| 2025 | $1,218,000 | $170,000 | $1,388,000 | +1.9% |
| 2024 | $1,181,000 | $181,000 | $1,362,000 | -3.1% |
| 2023 | $1,218,000 | $187,000 | $1,405,000 | +13.5% |
| 2022 | $1,072,000 | $166,000 | $1,238,000 | +25.3% |
| 2021 | $826,000 | $162,000 | $988,000 | +19.9% |
| 2020 | $662,000 | $162,000 | $824,000 | - |