



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,646 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,768 sqft |
| Age | 50 years (1976) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,068 sqft) |
| Land Frontage | 59 ft |
| Land Dimensions | 59 x 120 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 002-867-940 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Coquitlam Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,322,000 | $51,700 | $1,373,700 | -1.8% |
| 2025 | $1,345,000 | $53,800 | $1,398,800 | +0.7% |
| 2024 | $1,330,000 | $58,500 | $1,388,500 | +6.0% |
| 2023 | $1,249,000 | $61,100 | $1,310,100 | +8.0% |
| 2022 | $1,154,000 | $59,100 | $1,213,100 | +29.6% |
| 2021 | $878,000 | $58,300 | $936,300 | - |
1441 Delia Drive
| Sold Price: | $1,349,900 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,110 sqft |
| Price / SqFt: | $640 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,020 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3058233 |
| Distance: | 446 m |
1638 Western Drive
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,952 sqft |
| Price / SqFt: | $692 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,400 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3066465 |
| Distance: | 789 m |
1860 Routley Avenue
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,130 sqft |
| Price / SqFt: | $634 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,030 sqft) |
| Days on Market: | 175 |
| MLS® Number: | R3041326 |
| Distance: | 1.3 km |
1847 Rodger Avenue
| Sold Price: | $1,253,750 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,897 sqft |
| Price / SqFt: | $661 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,910 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3111248 |
| Distance: | 1.4 km |
1940 Leacock Street
| Sold Price: | $1,000,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,955 sqft |
| Price / SqFt: | $512 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,464 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3102529 |
| Distance: | 1.6 km |
2250 Hawthorne Avenue
| Sold Price: | $999,000 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,740 sqft |
| Price / SqFt: | $574 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,323 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3107563 |
| Distance: | 1.8 km |
1470 June Crescent
| Asking Price: | $1,248,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,889 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127715 |
| Distance: | 85 m |
2653 Klassen Court
| Asking Price: | $1,389,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,160 sqft |
| Price / SqFt: | $643 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,682 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122517 |
| Distance: | 342 m |
1568 Pitt River Road
| Asking Price: | $1,400,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,069 sqft |
| Price / SqFt: | $677 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,042 sqft) |
| Days on Market: | 118 |
| MLS® Number: | R3084689 |
| Distance: | 991 m |
1128 Fraserview Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,021 sqft |
| Price / SqFt: | $643 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,385 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3098466 |
| Distance: | 1.3 km |