







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,584 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,045 sqft |
| Age | 36 years (1990) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (5,945 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 012-148-121 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Coquitlam Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,468,000 | $174,000 | $1,642,000 | -8.3% |
| 2025 | $1,603,000 | $187,000 | $1,790,000 | +0.1% |
| 2024 | $1,589,000 | $199,000 | $1,788,000 | +2.1% |
| 2023 | $1,545,000 | $206,000 | $1,751,000 | +15.3% |
| 2022 | $1,339,000 | $179,000 | $1,518,000 | +29.5% |
| 2021 | $995,000 | $177,000 | $1,172,000 | - |
1147 Confederation Drive
| Sold Price: | $1,440,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,065 sqft |
| Price / SqFt: | $470 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,891 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3056010 |
| Distance: | 336 m |
1312 Western Place
| Sold Price: | $1,470,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,325 sqft |
| Price / SqFt: | $632 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,480 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3113928 |
| Distance: | 395 m |
1317 Western Place
| Sold Price: | $1,358,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,358 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,234 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3090568 |
| Distance: | 415 m |
1496 Mary Hill Lane
| Sold Price: | $1,365,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,119 sqft |
| Price / SqFt: | $438 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,593 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3076633 |
| Distance: | 637 m |
1558 Shaughnessy Street
| Sold Price: | $1,258,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,310 sqft |
| Price / SqFt: | $545 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,077 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3072323 |
| Distance: | 863 m |
2165 Tower Court
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,472 sqft |
| Price / SqFt: | $360 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,061 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3118556 |
| Distance: | 948 m |
1151 Confederation Drive
| Asking Price: | $1,695,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,141 sqft |
| Price / SqFt: | $540 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,737 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120242 |
| Distance: | 328 m |
921 Citadel Drive
| Asking Price: | $1,550,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,555 sqft |
| Price / SqFt: | $607 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,216 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3092532 |
| Distance: | 527 m |
1255 Kensington Place
| Asking Price: | $1,799,900 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,984 sqft |
| Price / SqFt: | $603 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,277 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3121979 |
| Distance: | 528 m |
1448 Helen Drive
| Asking Price: | $1,390,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,319 sqft |
| Price / SqFt: | $599 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,946 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116537 |
| Distance: | 578 m |
2717 Anvil Green
| Asking Price: | $1,749,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,281 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,226 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109861 |
| Distance: | 610 m |
1507 Elinor Crescent
| Asking Price: | $1,299,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,682 sqft |
| Price / SqFt: | $485 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,400 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3112758 |
| Distance: | 664 m |