




























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,769 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,998 sqft |
| Age | 25 years (2001) |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (4,854 sqft) |
| Land Frontage | 45 ft |
| Land Dimensions | 45 x 108 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 024-013-013 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Coquitlam Agents
1220 Yangtze Place
| Sold Price: | $1,420,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,312 sqft |
| Price / SqFt: | $614 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,036 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3076856 |
| Distance: | 311 m |
1331 Amazon Court
| Sold Price: | $1,540,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,312 sqft |
| Price / SqFt: | $666 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,157 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3093788 |
| Distance: | 756 m |
1252 Ellis Drive
| Sold Price: | $1,211,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,993 sqft |
| Price / SqFt: | $608 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3077367 |
| Distance: | 795 m |
939 Riverside Drive
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,105 sqft |
| Price / SqFt: | $618 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,722 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3072532 |
| Distance: | 896 m |
1247 Tamarack Place
| Sold Price: | $1,020,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,208 sqft |
| Price / SqFt: | $462 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,140 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3103348 |
| Distance: | 918 m |
1214 Laburnum Avenue
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,990 sqft |
| Price / SqFt: | $578 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,710 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3111530 |
| Distance: | 944 m |
#14 1108 Riverside Close
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | $437 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,066 sqft |
| Price / SqFt: | $532 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.01 ac. (100 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109584 |
| Distance: | 396 m |
1288 Riverside Drive
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,262 sqft |
| Price / SqFt: | $663 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,425 sqft) |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3096603 |
| Distance: | 482 m |
887 Riverside Drive
| Asking Price: | $1,600,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,164 sqft |
| Price / SqFt: | $739 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,608 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3115953 |
| Distance: | 929 m |
2715 Coast Meridian Road
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,717 sqft |
| Price / SqFt: | $757 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,400 sqft) |
| Days on Market: | 259 |
| MLS® Number: | R3046374 |
| Distance: | 934 m |
707 Omineca Avenue
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,105 sqft |
| Price / SqFt: | $760 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,262 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3112023 |
| Distance: | 1.1 km |
1130 Blue Heron Crescent
| Asking Price: | $1,225,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,185 sqft |
| Price / SqFt: | $561 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,800 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3090988 |
| Distance: | 1.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,269,000 | $225,000 | $1,494,000 | -4.0% |
| 2025 | $1,313,000 | $244,000 | $1,557,000 | +3.1% |
| 2024 | $1,269,000 | $241,000 | $1,510,000 | +2.0% |
| 2023 | $1,250,000 | $231,000 | $1,481,000 | +10.5% |
| 2022 | $1,124,000 | $216,000 | $1,340,000 | +28.4% |
| 2021 | $834,000 | $210,000 | $1,044,000 | +4.9% |
| 2020 | $783,000 | $212,000 | $995,000 | - |