







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,486 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 898 sqft |
| Age | 8 years (2018) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Style of House | Ground Level Unit |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 030-410-843 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Coquitlam Agents
#105 550 Seaborne Place
| Sold Price: | $737,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | $479 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 903 sqft |
| Price / SqFt: | $816 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3078802 |
| Distance: | 303 m |
#202 1650 Grant Avenue
| Sold Price: | $537,099 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | $515 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 935 sqft |
| Price / SqFt: | $574 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3070121 |
| Distance: | 2.7 km |
#213 1999 Suffolk Avenue
| Sold Price: | $615,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | $379 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,032 sqft |
| Price / SqFt: | $596 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3049125 |
| Distance: | 3.2 km |
#402 2983 Cambridge Street
| Sold Price: | $550,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | $671 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,096 sqft |
| Price / SqFt: | $502 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3078700 |
| Distance: | 3.3 km |
#A306 2099 Lougheed Highway
| Sold Price: | $685,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | $480 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,109 sqft |
| Price / SqFt: | $618 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3076841 |
| Distance: | 3.4 km |
#2408 2180 Kelly Avenue
| Sold Price: | $630,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-03 |
| Maint. Fee: | $515 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 857 sqft |
| Price / SqFt: | $735 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3055547 |
| Distance: | 3.5 km |
#213 2393 Ranger Lane
| Asking Price: | $599,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | $486 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 822 sqft |
| Price / SqFt: | $729 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3099552 |
| Distance: | 0 m |
#109 550 Seaborne Place
| Asking Price: | $849,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | $578 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,081 sqft |
| Price / SqFt: | $786 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3110213 |
| Distance: | 303 m |
#416 550 Seaborne Place
| Asking Price: | $749,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | $479 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 915 sqft |
| Price / SqFt: | $819 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3102233 |
| Distance: | 303 m |
#406 2307 Ranger Lane
| Asking Price: | $739,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | $440 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 897 sqft |
| Price / SqFt: | $824 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3100466 |
| Distance: | 463 m |
#209 1969 Westminster Avenue
| Asking Price: | $545,900 |
| Listing Date: | 2025-Nov-21 |
| Maint. Fee: | $529 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 914 sqft |
| Price / SqFt: | $597 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 187 |
| MLS® Number: | R3069244 |
| Distance: | 3.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $711,000 | $711,000 | - |
| 2025 | $0 | $711,000 | $711,000 | +2.2% |
| 2024 | $0 | $696,000 | $696,000 | -1.7% |
| 2023 | $0 | $708,000 | $708,000 | +13.6% |
| 2022 | $0 | $623,000 | $623,000 | +13.1% |
| 2021 | $0 | $551,000 | $551,000 | +2.8% |
| 2020 | $0 | $536,000 | $536,000 | - |