



























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 1,593 sqft |
| Age | 38 years (1988) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 010-591-184 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Coquitlam Agents
#12 3410 Coast Meridian Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $377 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,500 sqft |
| Price / SqFt: | $520 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3117921 |
| Distance: | 130 m |
#7 3440 Coast Meridian Road
| Sold Price: | $825,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | $450 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,698 sqft |
| Price / SqFt: | $486 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3066304 |
| Distance: | 156 m |
3336 Vincent Street
| Sold Price: | $676,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | $370 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,251 sqft |
| Price / SqFt: | $540 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3084542 |
| Distance: | 322 m |
#212 1567 Grant Avenue
| Sold Price: | $700,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | $617 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,598 sqft |
| Price / SqFt: | $438 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3079786 |
| Distance: | 382 m |
#3 1526 Grant Avenue
| Sold Price: | $1,058,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,838 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3085349 |
| Distance: | 386 m |
#15 3046 Coast Meridian Road
| Sold Price: | $700,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | $399 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,386 sqft |
| Price / SqFt: | $505 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3079518 |
| Distance: | 562 m |
#22 3476 Coast Meridian Road
| Asking Price: | $699,999 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | $367 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,448 sqft |
| Price / SqFt: | $483 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3117983 |
| Distance: | 207 m |
#135 1386 Lincoln Drive
| Asking Price: | $815,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $327 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,536 sqft |
| Price / SqFt: | $531 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3121444 |
| Distance: | 548 m |
#101 1619 Manning Avenue
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,500 sqft |
| Price / SqFt: | $733 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108632 |
| Distance: | 608 m |
#102 1625 Manning Avenue
| Asking Price: | $999,000 |
| Listing Date: | 2026-May-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,500 sqft |
| Price / SqFt: | $666 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119276 |
| Distance: | 615 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $885,000 | $885,000 | -4.5% |
| 2025 | $0 | $927,000 | $927,000 | +5.6% |
| 2023 | $0 | $878,000 | $878,000 | +20.8% |
| 2022 | $0 | $727,000 | $727,000 | +23.9% |
| 2021 | $0 | $587,000 | $587,000 | - |