



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,576 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,741 sqft |
| Age | 28 years (1998) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,878 sqft) |
| Land Frontage | 59 ft |
| Land Dimensions | 59 x 99 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 023-690-305 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Pitt Meadows Agents
11523 Bonson Road
| Asking Price: | $1,199,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,866 sqft |
| Price / SqFt: | $419 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,576 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3098011 |
| Distance: | 225 m |
19489 115a Avenue
| Asking Price: | $1,325,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,817 sqft |
| Price / SqFt: | $470 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,169 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108587 |
| Distance: | 407 m |
19475 116b Avenue
| Asking Price: | $1,269,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,279 sqft |
| Price / SqFt: | $387 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,905 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3090730 |
| Distance: | 591 m |
11939 Bonson Road
| Asking Price: | $1,699,900 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,582 sqft |
| Price / SqFt: | $475 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,910 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121280 |
| Distance: | 1.0 km |
19178 117a Avenue
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,780 sqft |
| Price / SqFt: | $449 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,046 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3100437 |
| Distance: | 1.2 km |
12000 189b Street
| Asking Price: | $1,725,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,903 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,352 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3114393 |
| Distance: | 1.8 km |
19709 Joyner Place
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,521 sqft |
| Price / SqFt: | $398 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,903 sqft) |
| Days on Market: | 139 |
| MLS® Number: | R3048683 |
| Distance: | 36 m |
19757 Joyner Place
| Sold Price: | $1,465,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,627 sqft |
| Price / SqFt: | $404 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,651 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3096013 |
| Distance: | 142 m |
19564 Hammond Road
| Sold Price: | $1,635,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,378 sqft |
| Price / SqFt: | $484 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,256 sqft) |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3043083 |
| Distance: | 707 m |
11676 Miller Street
| Sold Price: | $1,195,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,388 sqft |
| Price / SqFt: | $353 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,190 sqft) |
| Days on Market: | 182 |
| MLS® Number: | R3011348 |
| Distance: | 1.9 km |
19379 123 Avenue
| Sold Price: | $1,726,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,002 sqft |
| Price / SqFt: | $575 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,362 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3096545 |
| Distance: | 1.9 km |
12125 Irving Street
| Sold Price: | $1,283,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,874 sqft |
| Price / SqFt: | $446 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,019 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3073035 |
| Distance: | 1.9 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,030,000 | $396,000 | $1,426,000 | -7.4% |
| 2024 | $1,071,000 | $469,000 | $1,540,000 | +0.9% |
| 2023 | $1,095,000 | $431,000 | $1,526,000 | +17.1% |
| 2022 | $939,000 | $364,000 | $1,303,000 | +29.1% |
| 2021 | $665,000 | $344,000 | $1,009,000 | +3.5% |
| 2020 | $627,000 | $348,000 | $975,000 | - |