
























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,695 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,365 sqft |
| Age | 51 years (1975) |
| Land |
| Land Size | 0.19 ac (8,400 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 140 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 007-667-493 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,937,000 | $226,000 | $2,163,000 | -8.0% |
| 2025 | $2,119,000 | $231,000 | $2,350,000 | +3.5% |
| 2024 | $2,026,000 | $244,000 | $2,270,000 | +1.0% |
| 2023 | $1,986,000 | $262,000 | $2,248,000 | +21.6% |
| 2021 | $1,567,000 | $281,000 | $1,848,000 | +17.1% |
| 2020 | $1,359,000 | $219,000 | $1,578,000 | - |
5508 Molina Road
| Sold Price: | $2,000,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,648 sqft |
| Price / SqFt: | $755 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,663 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3097792 |
| Distance: | 457 m |
5154 Ranger Avenue
| Sold Price: | $2,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,680 sqft |
| Price / SqFt: | $896 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,059 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3080556 |
| Distance: | 598 m |
999 Canyon Boulevard
| Sold Price: | $2,235,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,930 sqft |
| Price / SqFt: | $763 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3115149 |
| Distance: | 649 m |
4877 Cedarcrest Avenue
| Sold Price: | $2,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,137 sqft |
| Price / SqFt: | $653 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3098858 |
| Distance: | 719 m |
1168 Canyon Boulevard
| Sold Price: | $2,304,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,011 sqft |
| Price / SqFt: | $765 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,995 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3094985 |
| Distance: | 787 m |
4695 Mapleridge Drive
| Sold Price: | $2,315,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,735 sqft |
| Price / SqFt: | $846 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,440 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3095423 |
| Distance: | 836 m |
5344 Cliffridge Avenue
| Asking Price: | $2,549,000 |
| Listing Date: | 2025-Jan-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,177 sqft |
| Price / SqFt: | $802 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,080 sqft) |
| Days on Market: | 481 |
| MLS® Number: | R2962390 |
| Distance: | 153 m |
5257 Sonora Drive
| Asking Price: | $2,650,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,289 sqft |
| Price / SqFt: | $806 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,500 sqft) |
| Days on Market: | 211 |
| MLS® Number: | R3062816 |
| Distance: | 197 m |
5600 Grousewoods Place
| Asking Price: | $2,090,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,095 sqft |
| Price / SqFt: | $510 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,088 sqft) |
| Days on Market: | 73 |
| MLS® Number: | R3099842 |
| Distance: | 324 m |
4792 Cedarcrest Avenue
| Asking Price: | $2,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,549 sqft |
| Price / SqFt: | $823 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122736 |
| Distance: | 834 m |
1134 Montroyal Boulevard
| Asking Price: | $2,698,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,848 sqft |
| Price / SqFt: | $701 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,607 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127494 |
| Distance: | 857 m |