







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,704 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,906 sqft |
| Age | 71 years (1955) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (8,050 sqft) |
| Land Frontage | 73 ft |
| Land Dimensions | 73 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 3 Level Split |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 009-895-680 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
4275 Lions Avenue
| Sold Price: | $2,200,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,923 sqft |
| Price / SqFt: | $1,144 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.36 ac. (15,680 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3045689 |
| Distance: | 245 m |
972 Beaconsfield Road
| Sold Price: | $1,960,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,381 sqft |
| Price / SqFt: | $823 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,500 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3107169 |
| Distance: | 352 m |
951 Canyon Boulevard
| Sold Price: | $1,670,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,109 sqft |
| Price / SqFt: | $792 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3075798 |
| Distance: | 774 m |
1085 Edgewood Road
| Sold Price: | $2,025,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,555 sqft |
| Price / SqFt: | $1,302 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,000 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3108748 |
| Distance: | 776 m |
4966 Ranger Avenue
| Sold Price: | $2,085,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,883 sqft |
| Price / SqFt: | $1,107 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,125 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3083226 |
| Distance: | 875 m |
1189 Edgewood Place
| Sold Price: | $2,000,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,295 sqft |
| Price / SqFt: | $871 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,580 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3114559 |
| Distance: | 994 m |
977 Belvedere Drive
| Asking Price: | $1,838,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,320 sqft |
| Price / SqFt: | $792 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,700 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3125961 |
| Distance: | 561 m |
3894 Sunnycrest Drive
| Asking Price: | $2,098,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,089 sqft |
| Price / SqFt: | $1,004 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,000 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3113247 |
| Distance: | 750 m |
706 Blueridge Avenue
| Asking Price: | $2,250,000 |
| Listing Date: | 2025-Jul-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,032 sqft |
| Price / SqFt: | $1,107 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,540 sqft) |
| Days on Market: | 319 |
| MLS® Number: | R3025520 |
| Distance: | 792 m |
4902 Ranger Avenue
| Asking Price: | $2,125,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,303 sqft |
| Price / SqFt: | $923 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,125 sqft) |
| Days on Market: | 6 hours |
| MLS® Number: | R3127730 |
| Distance: | 817 m |
3870 Emerald Drive
| Asking Price: | $2,474,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,242 sqft |
| Price / SqFt: | $1,103 |
| Age: | 74 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,735 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3108690 |
| Distance: | 915 m |
868 Prospect Avenue
| Asking Price: | $1,999,800 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,047 sqft |
| Price / SqFt: | $977 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,712 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3105731 |
| Distance: | 1.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,699,000 | $254,000 | $1,953,000 | -5.0% |
| 2025 | $1,798,000 | $257,000 | $2,055,000 | +7.5% |
| 2024 | $1,644,000 | $267,000 | $1,911,000 | +6.2% |
| 2023 | $1,515,000 | $284,000 | $1,799,000 | -4.9% |
| 2022 | $1,595,000 | $297,000 | $1,892,000 | +22.9% |
| 2021 | $1,236,000 | $303,000 | $1,539,000 | +2.0% |
| 2020 | $1,280,000 | $229,000 | $1,509,000 | - |