

































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,938 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,666 sqft |
| Age | 23 years (2003) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,042 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 95 IRR ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 004-823-966 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,931,000 | $873,000 | $2,804,000 | -6.1% |
| 2024 | $2,116,000 | $871,000 | $2,987,000 | +2.1% |
| 2023 | $2,041,000 | $885,000 | $2,926,000 | +3.5% |
| 2022 | $2,021,000 | $805,000 | $2,826,000 | +22.2% |
| 2021 | $1,559,000 | $753,000 | $2,312,000 | +9.4% |
| 2020 | $1,467,000 | $646,000 | $2,113,000 | - |
1265 Brantwood Road
| Sold Price: | $3,749,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,721 sqft |
| Price / SqFt: | $1,008 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,227 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3098659 |
| Distance: | 610 m |
1273 Eldon Road
| Sold Price: | $2,840,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,235 sqft |
| Price / SqFt: | $671 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,109 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3080992 |
| Distance: | 778 m |
1261 Eldon Road
| Sold Price: | $3,205,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | $83 |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,279 sqft |
| Price / SqFt: | $749 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,255 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3089483 |
| Distance: | 802 m |
3169 Del Rio Drive
| Sold Price: | $3,295,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,474 sqft |
| Price / SqFt: | $736 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,052 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3089479 |
| Distance: | 807 m |
4390 Cheviot Road
| Sold Price: | $4,173,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,656 sqft |
| Price / SqFt: | $1,141 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,087 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3116182 |
| Distance: | 1.1 km |
2140 Pemberton Avenue
| Sold Price: | $3,125,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,861 sqft |
| Price / SqFt: | $809 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,500 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3077963 |
| Distance: | 1.4 km |
1335 Ridgewood Drive
| Asking Price: | $2,685,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,781 sqft |
| Price / SqFt: | $965 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,113 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3113138 |
| Distance: | 619 m |
944 Beaconsfield Road
| Asking Price: | $3,190,000 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,736 sqft |
| Price / SqFt: | $854 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,134 sqft) |
| Days on Market: | 3 hours |
| MLS® Number: | R3127830 |
| Distance: | 1.0 km |
4368 Arundel Road
| Asking Price: | $3,249,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,471 sqft |
| Price / SqFt: | $936 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (12,946 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3125674 |
| Distance: | 1.0 km |
4106 Canterbury Crescent
| Asking Price: | $2,999,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,001 sqft |
| Price / SqFt: | $999 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,740 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3111446 |
| Distance: | 1.2 km |
4072 Skyline Drive
| Asking Price: | $3,130,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 4,230 sqft |
| Price / SqFt: | $740 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,660 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3125527 |
| Distance: | 1.2 km |