



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,201 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,652 sqft |
| Age | 114 years (1912) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,482 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 105.5 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 002-890-119 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
3444 Church Street
| Sold Price: | $1,603,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,963 sqft |
| Price / SqFt: | $817 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,465 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3120004 |
| Distance: | 11 m |
1494 Ross Road
| Sold Price: | $1,105,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | $200 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,624 sqft |
| Price / SqFt: | $680 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,584 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3082677 |
| Distance: | 421 m |
2693 Poplynn Drive
| Sold Price: | $1,780,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,484 sqft |
| Price / SqFt: | $1,199 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,700 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3100712 |
| Distance: | 825 m |
4370 Mountain Highway
| Sold Price: | $1,265,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,281 sqft |
| Price / SqFt: | $988 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,722 sqft) |
| Days on Market: | 161 |
| MLS® Number: | R3052423 |
| Distance: | 1.0 km |
4125 Lynn Valley Road
| Sold Price: | $1,489,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,952 sqft |
| Price / SqFt: | $763 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3106628 |
| Distance: | 1.1 km |
1371 Borthwick Road
| Sold Price: | $1,580,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,720 sqft |
| Price / SqFt: | $919 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,800 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3117408 |
| Distance: | 1.6 km |
1733 Ross Road
| Asking Price: | $1,620,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,872 sqft |
| Price / SqFt: | $865 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,372 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3127053 |
| Distance: | 812 m |
1095 E 29th Street
| Asking Price: | $1,589,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,775 sqft |
| Price / SqFt: | $895 |
| Age: | 74 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,468 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120659 |
| Distance: | 885 m |
1380 Coleman Street
| Asking Price: | $1,575,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,816 sqft |
| Price / SqFt: | $867 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,728 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3123311 |
| Distance: | 1.2 km |
322 E 25th Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,784 sqft |
| Price / SqFt: | $728 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,692 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3122175 |
| Distance: | 2.3 km |
272 E Osborne Road
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,877 sqft |
| Price / SqFt: | $825 |
| Age: | 115 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3111678 |
| Distance: | 2.3 km |
869 Seymour Boulevard
| Asking Price: | $1,638,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,615 sqft |
| Price / SqFt: | $1,014 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,314 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3118395 |
| Distance: | 3.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,454,000 | $31,500 | $1,485,500 | +0.9% |
| 2024 | $1,438,000 | $34,800 | $1,472,800 | -3.2% |
| 2023 | $1,485,000 | $36,400 | $1,521,400 | +18.5% |
| 2022 | $1,247,000 | $37,400 | $1,284,400 | +19.8% |
| 2021 | $1,033,000 | $39,000 | $1,072,000 | +8.2% |
| 2020 | $971,000 | $19,900 | $990,900 | - |