
































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,080 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,963 sqft |
| Age | 59 years (1967) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,465 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 105 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 007-486-537 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
3446 Church Street
| Sold Price: | $1,340,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,652 sqft |
| Price / SqFt: | $811 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,482 sqft) |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3087994 |
| Distance: | 11 m |
3296 Institute Road
| Sold Price: | $1,620,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,352 sqft |
| Price / SqFt: | $689 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,593 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3070862 |
| Distance: | 184 m |
1433 Doran Road
| Sold Price: | $1,815,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,248 sqft |
| Price / SqFt: | $807 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,736 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3102698 |
| Distance: | 415 m |
3288 Hoskins Road
| Sold Price: | $1,820,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,446 sqft |
| Price / SqFt: | $744 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,360 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3061902 |
| Distance: | 577 m |
1323 E 29th Street
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,087 sqft |
| Price / SqFt: | $695 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,323 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3096467 |
| Distance: | 613 m |
1349 Mill Street
| Sold Price: | $1,652,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,065 sqft |
| Price / SqFt: | $800 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,900 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3097407 |
| Distance: | 1.0 km |
3523 Allan Road
| Asking Price: | $1,600,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,180 sqft |
| Price / SqFt: | $734 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,993 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3111340 |
| Distance: | 140 m |
3638 Maginnis Avenue
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,131 sqft |
| Price / SqFt: | $891 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,356 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3111579 |
| Distance: | 226 m |
1553 Burrill Avenue
| Asking Price: | $1,959,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,293 sqft |
| Price / SqFt: | $854 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,445 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3104182 |
| Distance: | 463 m |
1614 Lynn Valley Road
| Asking Price: | $1,748,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,136 sqft |
| Price / SqFt: | $818 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,400 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3093275 |
| Distance: | 563 m |
3265 Chaucer Avenue
| Asking Price: | $1,890,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,991 sqft |
| Price / SqFt: | $949 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,835 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3107570 |
| Distance: | 788 m |
1733 Ross Road
| Asking Price: | $1,620,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,872 sqft |
| Price / SqFt: | $865 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,372 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3127053 |
| Distance: | 805 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,461,000 | $187,000 | $1,648,000 | -1.6% |
| 2025 | $1,483,000 | $192,000 | $1,675,000 | +1.6% |
| 2024 | $1,445,000 | $204,000 | $1,649,000 | -3.6% |
| 2023 | $1,492,000 | $219,000 | $1,711,000 | +15.6% |
| 2022 | $1,253,000 | $227,000 | $1,480,000 | +16.8% |
| 2021 | $1,033,000 | $234,000 | $1,267,000 | +10.5% |
| 2020 | $971,000 | $176,000 | $1,147,000 | - |