

























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,349 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,317 sqft |
| Age | 35 years (1991) |
| Land |
| Land Size | 0.24 ac (10,545 sqft) |
| Land Frontage | 67.91 ft |
| Land Dimensions | 67.91 x 185/156 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 015-724-549 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,871,000 | $672,000 | $2,543,000 | -7.6% |
| 2025 | $2,056,000 | $697,000 | $2,753,000 | +2.6% |
| 2024 | $1,983,000 | $700,000 | $2,683,000 | +0.2% |
| 2023 | $1,952,000 | $726,000 | $2,678,000 | +10.3% |
| 2022 | $1,740,000 | $688,000 | $2,428,000 | +22.3% |
| 2021 | $1,343,000 | $642,000 | $1,985,000 | +8.9% |
| 2020 | $1,265,000 | $558,000 | $1,823,000 | - |
1610 Ross Road
| Asking Price: | $2,875,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,240 sqft |
| Price / SqFt: | $887 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,968 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3121803 |
| Distance: | 264 m |
1511 Burrill Avenue
| Asking Price: | $3,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,279 sqft |
| Price / SqFt: | $1,067 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,134 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3122590 |
| Distance: | 524 m |
1376 Dyck Road
| Asking Price: | $3,498,800 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,909 sqft |
| Price / SqFt: | $713 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,886 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3124217 |
| Distance: | 1.0 km |
1241 Coleman Street
| Asking Price: | $2,890,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,077 sqft |
| Price / SqFt: | $709 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,165 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3108146 |
| Distance: | 1.5 km |
3823 Michener Way
| Asking Price: | $2,998,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,864 sqft |
| Price / SqFt: | $616 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,885 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3121110 |
| Distance: | 1.6 km |
772 Regal Crescent
| Asking Price: | $2,650,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,906 sqft |
| Price / SqFt: | $678 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,165 sqft) |
| Days on Market: | 5 hours |
| MLS® Number: | R3127783 |
| Distance: | 1.8 km |
1618 Draycott Road
| Sold Price: | $2,299,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,514 sqft |
| Price / SqFt: | $654 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,188 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3114312 |
| Distance: | 157 m |
3252 Allan Road
| Sold Price: | $2,952,380 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,967 sqft |
| Price / SqFt: | $744 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,084 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3096313 |
| Distance: | 167 m |
3360 Baird Road
| Sold Price: | $3,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,782 sqft |
| Price / SqFt: | $711 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,000 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3099883 |
| Distance: | 758 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263108347/83dcefb7.jpeg)
3056 Chaucer Avenue
| Sold Price: | $3,650,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,091 sqft |
| Price / SqFt: | $717 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,865 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3086720 |
| Distance: | 1.1 km |
801 Regal Crescent
| Sold Price: | $2,765,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,663 sqft |
| Price / SqFt: | $593 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,555 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3114014 |
| Distance: | 1.7 km |
2890 Tempe Knoll Drive
| Sold Price: | $2,440,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,622 sqft |
| Price / SqFt: | $674 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,586 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3069332 |
| Distance: | 1.9 km |