
























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,015 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,030 sqft |
| Age | 32 years (1994) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 019-053-878 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#204 1550 Fell Avenue
| Sold Price: | $870,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | $721 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,179 sqft |
| Price / SqFt: | $738 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3106438 |
| Distance: | 173 m |
#206 935 W 16th Street
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | $686 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,013 sqft |
| Price / SqFt: | $908 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3098186 |
| Distance: | 199 m |
#405 935 W 16th Street
| Sold Price: | $730,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | $573 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 786 sqft |
| Price / SqFt: | $929 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3094555 |
| Distance: | 199 m |
#121 735 W 15th Street
| Sold Price: | $812,800 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $415 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 938 sqft |
| Price / SqFt: | $867 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 420 |
| MLS® Number: | R2978538 |
| Distance: | 295 m |
#218 733 W 14th Street
| Sold Price: | $885,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | $787 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 955 sqft |
| Price / SqFt: | $927 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3094629 |
| Distance: | 336 m |
#303 733 W 14 Street
| Sold Price: | $747,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | $632 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 805 sqft |
| Price / SqFt: | $928 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3068593 |
| Distance: | 336 m |
#304 1550 Fell Avenue
| Asking Price: | $885,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | $721 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,138 sqft |
| Price / SqFt: | $778 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3104829 |
| Distance: | 173 m |
#32 728 W 14th Street
| Asking Price: | $695,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | $370 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 842 sqft |
| Price / SqFt: | $826 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3101918 |
| Distance: | 346 m |
#201 725 Marine Drive
| Asking Price: | $729,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | $567 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 808 sqft |
| Price / SqFt: | $903 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3117225 |
| Distance: | 388 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $782,000 | $782,000 | +4.7% |
| 2025 | $0 | $747,000 | $747,000 | +12.2% |
| 2024 | $0 | $666,000 | $666,000 | -5.4% |
| 2023 | $0 | $704,000 | $704,000 | +9.8% |
| 2022 | $0 | $641,000 | $641,000 | +11.9% |
| 2021 | $0 | $573,000 | $573,000 | +4.6% |
| 2020 | $0 | $548,000 | $548,000 | - |