
























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,808 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,182 sqft |
| Age | 27 years (1999) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 800-181-395 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
#219 3629 Deercrest Drive
| Sold Price: | $745,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | $611 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 961 sqft |
| Price / SqFt: | $775 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3116317 |
| Distance: | 77 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263105193/f3b61b38.jpeg)
#209 560 Ravenwoods Drive
| Sold Price: | $1,071,100 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | $641 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,206 sqft |
| Price / SqFt: | $888 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3083566 |
| Distance: | 205 m |
#803 995 Roche Point Drive
| Sold Price: | $790,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | $536 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,038 sqft |
| Price / SqFt: | $761 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3094758 |
| Distance: | 1.1 km |
#514 1000 Bowron Court
| Sold Price: | $775,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | $567 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,225 sqft |
| Price / SqFt: | $633 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3078859 |
| Distance: | 1.1 km |
#405 1000 Bowron Court
| Sold Price: | $745,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | $556 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,180 sqft |
| Price / SqFt: | $631 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3098229 |
| Distance: | 1.1 km |
#310 1000 Bowron Court
| Sold Price: | $880,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | $603 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,252 sqft |
| Price / SqFt: | $703 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3067323 |
| Distance: | 1.1 km |
#516 3608 Deercrest Drive
| Asking Price: | $989,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | $769 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,207 sqft |
| Price / SqFt: | $819 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109709 |
| Distance: | 0 m |
#416 3629 Deercrest Drive
| Asking Price: | $669,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | $603 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 950 sqft |
| Price / SqFt: | $704 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3092970 |
| Distance: | 77 m |
#102 3602 Aldercrest Drive
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $636 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,272 sqft |
| Price / SqFt: | $864 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119750 |
| Distance: | 296 m |
#704 995 Roche Point Drive
| Asking Price: | $795,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | $541 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,065 sqft |
| Price / SqFt: | $746 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3111787 |
| Distance: | 1.1 km |
Assessment and tax information is not available for this property.