





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,235 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,291 sqft |
| Age | 76 years (1950) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (8,050 sqft) |
| Land Frontage | 70 ft |
| Land Dimensions | 70 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 003-065-766 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,231,000 | $46,700 | $2,277,700 | -4.5% |
| 2025 | $2,338,000 | $47,700 | $2,385,700 | +13.6% |
| 2023 | $2,048,000 | $52,500 | $2,100,500 | -4.1% |
| 2022 | $2,135,000 | $54,200 | $2,189,200 | +16.4% |
| 2021 | $1,825,000 | $55,700 | $1,880,700 | -0.7% |
| 2020 | $1,845,000 | $48,700 | $1,893,700 | - |
963 Belmont Avenue
| Sold Price: | $2,100,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,206 sqft |
| Price / SqFt: | $952 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,925 sqft) |
| Days on Market: | 109 |
| MLS® Number: | R3079840 |
| Distance: | 497 m |
2405 Lloyd Avenue
| Sold Price: | $1,418,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,288 sqft |
| Price / SqFt: | $620 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,693 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3115678 |
| Distance: | 522 m |
2195 Cortell Street
| Sold Price: | $1,947,500 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,209 sqft |
| Price / SqFt: | $882 |
| Age: | 76 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,800 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3115934 |
| Distance: | 686 m |
1187 W 23 Street
| Sold Price: | $2,135,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,493 sqft |
| Price / SqFt: | $856 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,200 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3101692 |
| Distance: | 721 m |
715 Kilkeel Place
| Sold Price: | $1,910,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,933 sqft |
| Price / SqFt: | $988 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,380 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3070700 |
| Distance: | 916 m |
3658 Loraine Avenue
| Sold Price: | $1,890,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,105 sqft |
| Price / SqFt: | $898 |
| Age: | 74 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,350 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3076857 |
| Distance: | 922 m |
3020 Thorncliffe Drive
| Asking Price: | $2,288,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,902 sqft |
| Price / SqFt: | $1,203 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,099 sqft) |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3085325 |
| Distance: | 375 m |
3894 Sunnycrest Drive
| Asking Price: | $2,098,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,089 sqft |
| Price / SqFt: | $1,004 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,000 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3113247 |
| Distance: | 1.0 km |
445 W Queens Road
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,742 sqft |
| Price / SqFt: | $918 |
| Age: | 108 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,100 sqft) |
| Days on Market: | 124 |
| MLS® Number: | R3081882 |
| Distance: | 1.4 km |
341 W 24th Street
| Asking Price: | $1,698,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,977 sqft |
| Price / SqFt: | $859 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,682 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3114867 |
| Distance: | 1.5 km |
977 Belvedere Drive
| Asking Price: | $1,838,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,320 sqft |
| Price / SqFt: | $792 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,700 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3125961 |
| Distance: | 2.1 km |
238 E 28th Street
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,909 sqft |
| Price / SqFt: | $995 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,739 sqft) |
| Days on Market: | 80 |
| MLS® Number: | R3096954 |
| Distance: | 2.4 km |