







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,236 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,674 sqft |
| Age | 66 years (1960) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,875 sqft) |
| Land Frontage | 63.5 ft |
| Land Dimensions | 63.5 x 125 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 008-226-440 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
2841 Masefield Road
| Sold Price: | $2,055,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,150 sqft |
| Price / SqFt: | $956 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,589 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3100662 |
| Distance: | 201 m |
2075 Rufus Drive
| Sold Price: | $1,955,180 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,127 sqft |
| Price / SqFt: | $625 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,375 sqft) |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3083182 |
| Distance: | 645 m |
2735 Tempe Knoll Drive
| Sold Price: | $2,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,155 sqft |
| Price / SqFt: | $666 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,050 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3093033 |
| Distance: | 720 m |
506 Tempe Crescent
| Sold Price: | $2,012,500 |
| Sold Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,612 sqft |
| Price / SqFt: | $770 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3078956 |
| Distance: | 886 m |
2223 Greylynn Crescent
| Sold Price: | $2,025,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,306 sqft |
| Price / SqFt: | $878 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,700 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3100015 |
| Distance: | 1.1 km |
884 Wellington Drive
| Sold Price: | $2,180,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,745 sqft |
| Price / SqFt: | $794 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,400 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3104765 |
| Distance: | 1.1 km |
2654 Masefield Road
| Asking Price: | $2,549,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,439 sqft |
| Price / SqFt: | $1,045 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,375 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126790 |
| Distance: | 100 m |
815 E 29th Street
| Asking Price: | $2,198,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,223 sqft |
| Price / SqFt: | $682 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.45 ac. (19,600 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128340 |
| Distance: | 322 m |
2021 Rufus Drive
| Asking Price: | $2,598,000 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,956 sqft |
| Price / SqFt: | $879 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,750 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3127032 |
| Distance: | 702 m |
3642 Sykes Road
| Asking Price: | $1,999,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,490 sqft |
| Price / SqFt: | $803 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,350 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120435 |
| Distance: | 976 m |
402 Brand Street
| Asking Price: | $2,399,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,525 sqft |
| Price / SqFt: | $950 |
| Age: | 99 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,334 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3125336 |
| Distance: | 1.1 km |
466 E Kings Road
| Asking Price: | $1,975,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,152 sqft |
| Price / SqFt: | $918 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3116752 |
| Distance: | 1.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,771,000 | $287,000 | $2,058,000 | -3.1% |
| 2025 | $1,835,000 | $289,000 | $2,124,000 | +1.4% |
| 2024 | $1,790,000 | $305,000 | $2,095,000 | -0.4% |
| 2023 | $1,779,000 | $325,000 | $2,104,000 | +8.6% |
| 2022 | $1,613,000 | $325,000 | $1,938,000 | +20.9% |
| 2021 | $1,264,000 | $339,000 | $1,603,000 | - |