




















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,771 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 771 sqft |
| Age | 14 years (2012) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 800-183-435 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
#111 3606 Aldercrest Drive
| Sold Price: | $675,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | $446 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 858 sqft |
| Price / SqFt: | $787 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3082863 |
| Distance: | 0 m |
#409 580 Raven Woods Drive
| Sold Price: | $695,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | $489 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 882 sqft |
| Price / SqFt: | $788 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3082239 |
| Distance: | 143 m |
#207 580 Raven Woods Drive
| Sold Price: | $695,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | $489 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 863 sqft |
| Price / SqFt: | $805 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 94 |
| MLS® Number: | R3074556 |
| Distance: | 166 m |
#414 530 Raven Woods Drive
| Sold Price: | $539,000 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | $369 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 652 sqft |
| Price / SqFt: | $827 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3114040 |
| Distance: | 187 m |
#217 3629 Deercrest Drive
| Sold Price: | $535,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | $452 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 710 sqft |
| Price / SqFt: | $754 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3067848 |
| Distance: | 339 m |
#422 3596 Malsum Drive
| Sold Price: | $725,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | $441 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 801 sqft |
| Price / SqFt: | $905 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3077258 |
| Distance: | 341 m |
#406 3606 Aldercrest Drive
| Asking Price: | $659,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | $381 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 760 sqft |
| Price / SqFt: | $867 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 108 |
| MLS® Number: | R3087441 |
| Distance: | 0 m |
#404 3602 Aldercrest Drive
| Asking Price: | $748,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | $436 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 879 sqft |
| Price / SqFt: | $851 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3102783 |
| Distance: | 42 m |
#222 560 Raven Woods Drive
| Asking Price: | $659,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | $426 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 781 sqft |
| Price / SqFt: | $844 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3120784 |
| Distance: | 217 m |
#208 560 Raven Woods Drive
| Asking Price: | $650,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | $449 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 768 sqft |
| Price / SqFt: | $846 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 67 |
| MLS® Number: | R3101727 |
| Distance: | 224 m |
Assessment and tax information is not available for this property.