







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,822 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,127 sqft |
| Age | 47 years (1979) |
| Land |
| Land Size | 0.19 ac (8,375 sqft) |
| Land Frontage | 67.5 ft |
| Land Dimensions | 67.5 x 125.0 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 007-333-579 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
2310 Magnussen Place
| Sold Price: | $1,840,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,371 sqft |
| Price / SqFt: | $546 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,120 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3087286 |
| Distance: | 183 m |
859 E 17th Street
| Sold Price: | $1,940,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,602 sqft |
| Price / SqFt: | $746 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,991 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3122082 |
| Distance: | 502 m |
763 Weymouth Drive
| Sold Price: | $2,290,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,518 sqft |
| Price / SqFt: | $651 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,820 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3106642 |
| Distance: | 516 m |
2701 St. Christophers Road
| Sold Price: | $1,825,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,432 sqft |
| Price / SqFt: | $750 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,125 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3072785 |
| Distance: | 579 m |
2685 Ailsa Crescent
| Sold Price: | $1,650,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,353 sqft |
| Price / SqFt: | $701 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,525 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3081078 |
| Distance: | 656 m |
739 E 26th Street
| Sold Price: | $2,160,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,135 sqft |
| Price / SqFt: | $689 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,680 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3110183 |
| Distance: | 712 m |
2333 Kirkstone Road
| Asking Price: | $1,949,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,598 sqft |
| Price / SqFt: | $751 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,970 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3109628 |
| Distance: | 379 m |
759 Morgan Road
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,635 sqft |
| Price / SqFt: | $721 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3108305 |
| Distance: | 415 m |
1720 Sutherland Avenue
| Asking Price: | $2,388,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,613 sqft |
| Price / SqFt: | $914 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,400 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3122720 |
| Distance: | 692 m |
1177 E 15th Street
| Asking Price: | $1,888,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,030 sqft |
| Price / SqFt: | $623 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,990 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3112528 |
| Distance: | 866 m |
2094 Viewlynn Drive
| Asking Price: | $1,999,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,486 sqft |
| Price / SqFt: | $804 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,043 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3112420 |
| Distance: | 882 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,764,000 | $270,000 | $2,034,000 | -1.4% |
| 2025 | $1,785,000 | $277,000 | $2,062,000 | +1.4% |
| 2024 | $1,739,000 | $294,000 | $2,033,000 | -6.2% |
| 2023 | $1,852,000 | $316,000 | $2,168,000 | +11.5% |
| 2022 | $1,625,000 | $319,000 | $1,944,000 | +28.3% |
| 2021 | $1,187,000 | $328,000 | $1,515,000 | -1.1% |
| 2020 | $1,280,000 | $252,000 | $1,532,000 | - |