






















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,480 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,765 sqft |
| Age | 69 years (1957) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,632 sqft) |
| Land Frontage | 70 ft |
| Land Dimensions | 70 x 107 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 3 Level Split |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 009-657-886 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,573,000 | $77,000 | $1,650,000 | -8.7% |
| 2025 | $1,729,000 | $77,800 | $1,806,800 | +6.0% |
| 2023 | $1,618,000 | $86,400 | $1,704,400 | +5.9% |
| 2022 | $1,522,000 | $87,500 | $1,609,500 | +23.4% |
| 2021 | $1,214,000 | $89,800 | $1,303,800 | +4.0% |
| 2020 | $1,183,000 | $70,100 | $1,253,100 | - |
2693 Poplynn Drive
| Sold Price: | $1,780,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,484 sqft |
| Price / SqFt: | $1,199 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,700 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3100712 |
| Distance: | 680 m |
1323 E 29th Street
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,087 sqft |
| Price / SqFt: | $695 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,323 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3096467 |
| Distance: | 885 m |
2841 Masefield Road
| Sold Price: | $2,055,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,150 sqft |
| Price / SqFt: | $956 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,589 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3100662 |
| Distance: | 1.3 km |
865 E 12th Street
| Sold Price: | $1,735,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,091 sqft |
| Price / SqFt: | $830 |
| Age: | 104 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,350 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3077298 |
| Distance: | 1.4 km |
3444 Church Street
| Sold Price: | $1,603,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,963 sqft |
| Price / SqFt: | $817 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,465 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3120004 |
| Distance: | 1.5 km |
3446 Church Street
| Sold Price: | $1,340,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,652 sqft |
| Price / SqFt: | $811 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,482 sqft) |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3087994 |
| Distance: | 1.5 km |
1256 Eastview Road
| Asking Price: | $2,069,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,049 sqft |
| Price / SqFt: | $1,010 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,504 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3126222 |
| Distance: | 483 m |
2644 Kilmarnock Crescent
| Asking Price: | $1,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,872 sqft |
| Price / SqFt: | $1,067 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,520 sqft) |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3085593 |
| Distance: | 852 m |
1095 E 29th Street
| Asking Price: | $1,589,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,775 sqft |
| Price / SqFt: | $895 |
| Age: | 74 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,468 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3120659 |
| Distance: | 1.1 km |
1634 Ross Road
| Asking Price: | $1,749,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,734 sqft |
| Price / SqFt: | $1,009 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,696 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3110908 |
| Distance: | 1.1 km |
1733 Ross Road
| Asking Price: | $1,620,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,872 sqft |
| Price / SqFt: | $865 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,372 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3127053 |
| Distance: | 1.2 km |
842 St. Denis Avenue
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | $338 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,700 sqft |
| Price / SqFt: | $1,117 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 136 |
| MLS® Number: | R3077815 |
| Distance: | 1.4 km |