
































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,720 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,963 sqft |
| Age | 10 years (2016) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,960 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 120 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 011-632-551 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
1618 Draycott Road
| Sold Price: | $2,299,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,514 sqft |
| Price / SqFt: | $654 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,188 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3114312 |
| Distance: | 452 m |
2890 Tempe Knoll Drive
| Sold Price: | $2,440,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,622 sqft |
| Price / SqFt: | $674 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,586 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3069332 |
| Distance: | 1.4 km |
2733 Tempe Glen Drive
| Sold Price: | $2,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,505 sqft |
| Price / SqFt: | $656 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,006 sqft) |
| Days on Market: | 118 |
| MLS® Number: | R3073403 |
| Distance: | 1.5 km |
2735 Tempe Knoll Drive
| Sold Price: | $2,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,155 sqft |
| Price / SqFt: | $666 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,050 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3093033 |
| Distance: | 1.6 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263092093/83dcefb7.jpeg)
4437 Underwood Avenue
| Sold Price: | $1,700,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,610 sqft |
| Price / SqFt: | $471 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,580 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3070466 |
| Distance: | 1.7 km |
3602 Regent Avenue
| Sold Price: | $1,800,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,751 sqft |
| Price / SqFt: | $654 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,125 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3062892 |
| Distance: | 1.8 km |
1610 Ross Road
| Asking Price: | $2,875,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,240 sqft |
| Price / SqFt: | $887 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,968 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3121803 |
| Distance: | 426 m |
3490 Church Street
| Asking Price: | $2,799,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,779 sqft |
| Price / SqFt: | $1,007 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,476 sqft) |
| Days on Market: | 219 |
| MLS® Number: | R3060238 |
| Distance: | 470 m |
3073 Fromme Road
| Asking Price: | $2,598,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,162 sqft |
| Price / SqFt: | $822 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,080 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120986 |
| Distance: | 581 m |
2654 Masefield Road
| Asking Price: | $2,549,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,439 sqft |
| Price / SqFt: | $1,045 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,375 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3126790 |
| Distance: | 966 m |
1835 Arborlynn Drive
| Asking Price: | $1,848,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,800 sqft |
| Price / SqFt: | $660 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,450 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3104835 |
| Distance: | 1.3 km |
4268 Hoskins Road
| Asking Price: | $2,199,900 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,932 sqft |
| Price / SqFt: | $750 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,984 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124792 |
| Distance: | 1.5 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,312,000 | $979,000 | $2,291,000 | -5.9% |
| 2025 | $1,442,000 | $993,000 | $2,435,000 | +3.9% |
| 2024 | $1,367,000 | $976,000 | $2,343,000 | +0.2% |
| 2023 | $1,350,000 | $989,000 | $2,339,000 | +5.9% |
| 2022 | $1,269,000 | $939,000 | $2,208,000 | +16.6% |
| 2021 | $1,028,000 | $865,000 | $1,893,000 | - |