






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,890 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,155 sqft |
| Age | 33 years (1993) |
| Land |
| Land Size | 0.12 ac (5,108 sqft) |
| Land Frontage | 45.2 ft |
| Land Dimensions | 45.2 x 113 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry, Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 013-116-517 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted New Westminster Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,252,000 | $500,000 | $1,752,000 | +3.8% |
| 2023 | $1,195,000 | $493,000 | $1,688,000 | +16.7% |
| 2022 | $1,052,000 | $394,000 | $1,446,000 | +18.1% |
| 2021 | $818,000 | $406,000 | $1,224,000 | -1.2% |
| 2020 | $835,000 | $404,000 | $1,239,000 | - |
375 Keary Street
| Sold Price: | $1,540,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,840 sqft |
| Price / SqFt: | $542 |
| Age: | 125 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,880 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3091906 |
| Distance: | 837 m |
358 Alberta Street
| Sold Price: | $1,460,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,372 sqft |
| Price / SqFt: | $616 |
| Age: | 74 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,938 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3077843 |
| Distance: | 1.0 km |
220 Devoy Street
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 3,851 sqft |
| Price / SqFt: | $286 |
| Age: | 87 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,208 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3075895 |
| Distance: | 1.1 km |
8832 15th Avenue
| Sold Price: | $1,545,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,682 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,395 sqft) |
| Days on Market: | 231 |
| MLS® Number: | R3019125 |
| Distance: | 1.4 km |
812 York Street
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,961 sqft |
| Price / SqFt: | $523 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,975 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3075873 |
| Distance: | 1.5 km |
756 Shaw Avenue
| Sold Price: | $1,800,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,849 sqft |
| Price / SqFt: | $632 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (14,000 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3073044 |
| Distance: | 1.6 km |
330 Richmond Street
| Asking Price: | $1,675,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,807 sqft |
| Price / SqFt: | $597 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,414 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119145 |
| Distance: | 787 m |
7749 Lee Street
| Asking Price: | $1,998,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,723 sqft |
| Price / SqFt: | $734 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,050 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3111526 |
| Distance: | 904 m |
374 Simpson Street
| Asking Price: | $2,168,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,282 sqft |
| Price / SqFt: | $661 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,520 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120528 |
| Distance: | 987 m |
349-351 Cumberland Street
| Asking Price: | $1,999,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,710 sqft |
| Price / SqFt: | $738 |
| Age: | 86 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,281 sqft) |
| Days on Market: | 245 |
| MLS® Number: | R3052074 |
| Distance: | 1.3 km |
355 Cumberland Street
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,765 sqft |
| Price / SqFt: | $651 |
| Age: | 87 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,536 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123692 |
| Distance: | 1.3 km |