

























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,856 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,869 sqft |
| Age | 113 years (1913) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,709 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 112.4 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 004-617-126 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted New Westminster Agents
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263134432/83dcefb7.jpeg)
401 School Street
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,006 sqft |
| Price / SqFt: | $573 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,600 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3112805 |
| Distance: | 141 m |
412 Blair Avenue
| Sold Price: | $1,475,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,009 sqft |
| Price / SqFt: | $734 |
| Age: | 76 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,775 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3118957 |
| Distance: | 303 m |
415 Alberta Street
| Sold Price: | $1,415,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,096 sqft |
| Price / SqFt: | $675 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,844 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3064046 |
| Distance: | 389 m |
832 Surrey Street
| Sold Price: | $1,270,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,287 sqft |
| Price / SqFt: | $555 |
| Age: | 76 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,655 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3111326 |
| Distance: | 452 m |
348 Simpson Street
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,250 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 95 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,254 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3089269 |
| Distance: | 463 m |
816 Ladner Street
| Sold Price: | $1,512,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,811 sqft |
| Price / SqFt: | $835 |
| Age: | 75 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,655 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3093337 |
| Distance: | 502 m |
231 E Eighth Avenue
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,013 sqft |
| Price / SqFt: | $596 |
| Age: | 83 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,886 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3105421 |
| Distance: | 243 m |
152 Harvey Street
| Asking Price: | $1,649,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,142 sqft |
| Price / SqFt: | $770 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,428 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120378 |
| Distance: | 446 m |
432 Richmond Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,005 sqft |
| Price / SqFt: | $648 |
| Age: | 113 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,694 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3103920 |
| Distance: | 504 m |
615 Allison Place
| Asking Price: | $1,648,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,935 sqft |
| Price / SqFt: | $852 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,215 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3097027 |
| Distance: | 572 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,160,000 | $395,000 | $1,555,000 | -1.0% |
| 2025 | $1,197,000 | $374,000 | $1,571,000 | +0.2% |
| 2024 | $1,201,000 | $367,000 | $1,568,000 | +1.0% |
| 2023 | $1,174,000 | $378,000 | $1,552,000 | +9.9% |
| 2022 | $1,063,000 | $349,000 | $1,412,000 | +29.3% |
| 2021 | $772,000 | $320,000 | $1,092,000 | +31.3% |
| 2020 | $754,000 | $77,700 | $831,700 | - |