






































| Pricing | |
| Asking Price | $1,499,000 |
| $746 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,612 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,009 sqft |
| Age | 76 years (1950) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,775 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 96.26 ft |
| Price per Land SqFt | $259.57 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2008-Jul-18 |
| Previously Sold Price | $619,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$880,000 (+142.2%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 009-600-965 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted New Westminster Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,375,000 | $94,100 | $1,469,100 | -3.0% |
| 2025 | $1,423,000 | $92,200 | $1,515,200 | +1.4% |
| 2024 | $1,397,000 | $96,600 | $1,493,600 | +0.8% |
| 2023 | $1,378,000 | $104,000 | $1,482,000 | +7.7% |
| 2022 | $1,252,000 | $124,000 | $1,376,000 | +24.1% |
| 2021 | $995,000 | $114,000 | $1,109,000 | +12.9% |
| 2020 | $884,000 | $98,300 | $982,300 | - |
Asking Price is 2.0% higher than Assessed Value (2026).
432 Richmond Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,005 sqft |
| Price / SqFt: | $648 |
| Age: | 113 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,694 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3103920 |
| Distance: | 346 m |
441 Kelly Street
| Asking Price: | $1,349,500 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 2,362 sqft |
| Price / SqFt: | $571 |
| Age: | 96 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,108 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3122431 |
| Distance: | 407 m |
917 Ladner Street
| Asking Price: | $1,330,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,694 sqft |
| Price / SqFt: | $785 |
| Age: | 75 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,575 sqft) |
| Days on Market: | 137 |
| MLS® Number: | R3077638 |
| Distance: | 521 m |
918 Ladner Street
| Asking Price: | $1,200,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,996 sqft |
| Price / SqFt: | $601 |
| Age: | 75 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,607 sqft) |
| Days on Market: | 131 |
| MLS® Number: | R3079715 |
| Distance: | 523 m |
521 Garfield Street
| Asking Price: | $1,268,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,876 sqft |
| Price / SqFt: | $676 |
| Age: | 89 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,563 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3108701 |
| Distance: | 535 m |