



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,699 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,021 sqft |
| Age | 60 years (1966) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,515 sqft) |
| Land Frontage | 50.09 ft |
| Land Dimensions | 50.09 x 131 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 013-038-281 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted New Westminster Agents
270 Holly Avenue
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,563 sqft |
| Price / SqFt: | $672 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,830 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3111487 |
| Distance: | 796 m |
245 Holly Avenue
| Sold Price: | $1,284,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,800 sqft |
| Price / SqFt: | $713 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,000 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3090127 |
| Distance: | 827 m |
183 Star Crescent
| Sold Price: | $1,164,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,547 sqft |
| Price / SqFt: | $752 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,165 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3058669 |
| Distance: | 1.0 km |
137 Star Crescent
| Sold Price: | $910,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,561 sqft |
| Price / SqFt: | $583 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,057 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3102932 |
| Distance: | 1.1 km |
1112 Fourth Avenue
| Sold Price: | $1,325,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,432 sqft |
| Price / SqFt: | $545 |
| Age: | 100 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,685 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3099918 |
| Distance: | 2.0 km |
1613 Hamilton Street
| Sold Price: | $1,484,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,327 sqft |
| Price / SqFt: | $638 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,040 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3115866 |
| Distance: | 2.0 km |
253 Boyne Street
| Asking Price: | $1,089,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | $589 |
| Age: | 89 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,500 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3099437 |
| Distance: | 159 m |
247 Wood Street
| Asking Price: | $1,049,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,181 sqft |
| Price / SqFt: | $481 |
| Age: | 90 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,515 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108378 |
| Distance: | 204 m |
309 Boyne Street
| Asking Price: | $1,230,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,555 sqft |
| Price / SqFt: | $791 |
| Age: | 105 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,500 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108601 |
| Distance: | 302 m |
316 Pembina Street
| Asking Price: | $1,090,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,070 sqft |
| Price / SqFt: | $527 |
| Age: | 100 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,500 sqft) |
| Days on Market: | 91 |
| MLS® Number: | R3093495 |
| Distance: | 329 m |
252 Jensen Street
| Asking Price: | $1,239,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,637 sqft |
| Price / SqFt: | $757 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,599 sqft) |
| Days on Market: | 159 |
| MLS® Number: | R3074535 |
| Distance: | 955 m |
525 Sixteenth Street
| Asking Price: | $1,280,000 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,560 sqft |
| Price / SqFt: | $821 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3124302 |
| Distance: | 1.7 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,088,000 | $178,000 | $1,266,000 | -3.1% |
| 2025 | $1,132,000 | $174,000 | $1,306,000 | -1.1% |
| 2024 | $1,136,000 | $184,000 | $1,320,000 | +4.4% |
| 2023 | $1,079,000 | $185,000 | $1,264,000 | +30.2% |
| 2021 | $827,000 | $144,000 | $971,000 | +3.6% |
| 2020 | $822,000 | $115,000 | $937,000 | - |