







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,772 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,422 sqft |
| Age | 45 years (1981) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (6,890 sqft) |
| Land Frontage | 52.2 ft |
| Land Dimensions | 52.2 x 132 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 013-480-294 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted New Westminster Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,519,000 | $216,000 | $1,735,000 | -0.9% |
| 2024 | $1,538,000 | $212,000 | $1,750,000 | +1.7% |
| 2023 | $1,530,000 | $190,000 | $1,720,000 | +10.3% |
| 2022 | $1,338,000 | $222,000 | $1,560,000 | +22.3% |
| 2021 | $1,033,000 | $243,000 | $1,276,000 | +3.5% |
| 2020 | $1,042,000 | $191,000 | $1,233,000 | - |
2115 London Street
| Sold Price: | $1,805,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,867 sqft |
| Price / SqFt: | $630 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,994 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3107638 |
| Distance: | 578 m |
914 London Street
| Sold Price: | $1,765,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,790 sqft |
| Price / SqFt: | $633 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,558 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3102121 |
| Distance: | 1.4 km |
921 Fifth Street
| Sold Price: | $1,625,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,693 sqft |
| Price / SqFt: | $603 |
| Age: | 83 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3088156 |
| Distance: | 2.1 km |
8052 11th Avenue
| Sold Price: | $1,475,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,664 sqft |
| Price / SqFt: | $554 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,497 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3122309 |
| Distance: | 2.4 km |
5369 Patrick Street
| Sold Price: | $1,700,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,651 sqft |
| Price / SqFt: | $641 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,188 sqft) |
| Days on Market: | 127 |
| MLS® Number: | R3037902 |
| Distance: | 2.9 km |
6537 Waltham Avenue
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,607 sqft |
| Price / SqFt: | $614 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,494 sqft) |
| Days on Market: | 156 |
| MLS® Number: | R3039178 |
| Distance: | 3.1 km |
1728 Seventh Avenue
| Asking Price: | $1,690,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,277 sqft |
| Price / SqFt: | $516 |
| Age: | 95 years |
| Land Size: | 0.01 ac. (1 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3106284 |
| Distance: | 398 m |
1418 Hamilton Street
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,672 sqft |
| Price / SqFt: | $673 |
| Age: | 88 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,182 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3116451 |
| Distance: | 667 m |
1219 London Street
| Asking Price: | $1,649,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,778 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,510 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125687 |
| Distance: | 917 m |
924 London Place
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,600 sqft |
| Price / SqFt: | $416 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,080 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118246 |
| Distance: | 1.1 km |
7474 Edmonds Street
| Asking Price: | $2,199,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 3,309 sqft |
| Price / SqFt: | $665 |
| Age: | 96 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,471 sqft) |
| Days on Market: | 167 |
| MLS® Number: | R3073613 |
| Distance: | 1.7 km |