






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,250 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,881 sqft |
| Age | 35 years (1991) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,280 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 017-656-061 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted New Westminster Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $927,000 | $219,000 | $1,146,000 | -4.7% |
| 2025 | $960,000 | $243,000 | $1,203,000 | +1.6% |
| 2024 | $942,000 | $242,000 | $1,184,000 | +3.4% |
| 2023 | $930,000 | $215,000 | $1,145,000 | +10.2% |
| 2022 | $845,000 | $194,000 | $1,039,000 | +26.6% |
| 2021 | $647,000 | $174,000 | $821,000 | +20.4% |
| 2020 | $540,000 | $142,000 | $682,000 | - |
#37 323 Governors Court
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | $762 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,278 sqft |
| Price / SqFt: | $373 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3098972 |
| Distance: | 315 m |
#24 323 Governors Court
| Sold Price: | $968,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | $778 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,279 sqft |
| Price / SqFt: | $425 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3077135 |
| Distance: | 315 m |
#79 323 Governors Court
| Sold Price: | $951,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | $619 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,806 sqft |
| Price / SqFt: | $527 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3093232 |
| Distance: | 315 m |
#2 339 Keary Street
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | $307 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,783 sqft |
| Price / SqFt: | $701 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3106580 |
| Distance: | 403 m |
#9 72 Jamieson Court
| Sold Price: | $1,165,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | $497 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,188 sqft |
| Price / SqFt: | $532 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3088220 |
| Distance: | 709 m |
#TH6 271 Francis Way
| Sold Price: | $1,198,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | $856 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,885 sqft |
| Price / SqFt: | $636 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3097385 |
| Distance: | 720 m |
#20 323 Governors Court
| Asking Price: | $900,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | $780 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,284 sqft |
| Price / SqFt: | $394 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3106023 |
| Distance: | 315 m |
#7 339 Keary Street
| Asking Price: | $1,360,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $294 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,697 sqft |
| Price / SqFt: | $801 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120059 |
| Distance: | 403 m |
#123 28 Richmond Street
| Asking Price: | $1,098,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | $523 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,281 sqft |
| Price / SqFt: | $481 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3098391 |
| Distance: | 553 m |
#13 245 Francis Way
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | $561 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,129 sqft |
| Price / SqFt: | $516 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120518 |
| Distance: | 778 m |