






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,018 (2026) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,432 sqft |
| Age | 100 years (1926) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,685 sqft) |
| Land Frontage | 33.5 ft |
| Land Dimensions | 33.5 x 110 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 002-312-051 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted New Westminster Agents
1407 Sixth Avenue
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,572 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 136 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,642 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3095546 |
| Distance: | 625 m |
1311 Nanaimo Street
| Sold Price: | $1,425,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,472 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,164 sqft) |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3091698 |
| Distance: | 637 m |
310 Ash Street
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,448 sqft |
| Price / SqFt: | $613 |
| Age: | 88 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,704 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3105611 |
| Distance: | 644 m |
1613 Hamilton Street
| Sold Price: | $1,484,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,327 sqft |
| Price / SqFt: | $638 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,040 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3115866 |
| Distance: | 1.1 km |
812 Dublin Street
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,181 sqft |
| Price / SqFt: | $550 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,290 sqft) |
| Days on Market: | 109 |
| MLS® Number: | R3063971 |
| Distance: | 1.1 km |
911 Dublin Street
| Sold Price: | $1,235,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,607 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | 99 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,435 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3073944 |
| Distance: | 1.1 km |
212 Mowat Street
| Asking Price: | $1,200,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,930 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,356 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120244 |
| Distance: | 385 m |
1224 Sixth Avenue
| Asking Price: | $1,150,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,886 sqft |
| Price / SqFt: | $610 |
| Age: | 82 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,096 sqft) |
| Days on Market: | 140 |
| MLS® Number: | R3077115 |
| Distance: | 464 m |
1038 Seventh Avenue
| Asking Price: | $1,449,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,935 sqft |
| Price / SqFt: | $749 |
| Age: | 81 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,312 sqft) |
| Days on Market: | 236 |
| MLS® Number: | R3055280 |
| Distance: | 619 m |
1408 Edinburgh Street
| Asking Price: | $1,389,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,276 sqft |
| Price / SqFt: | $611 |
| Age: | 105 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,098 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3095274 |
| Distance: | 1.0 km |
1501 Eighth Avenue
| Asking Price: | $1,498,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,528 sqft |
| Price / SqFt: | $593 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,316 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115189 |
| Distance: | 1.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,059,000 | $300,000 | $1,359,000 | -1.5% |
| 2025 | $1,106,000 | $273,000 | $1,379,000 | +2.7% |
| 2023 | $989,000 | $354,000 | $1,343,000 | +6.9% |
| 2022 | $889,000 | $367,000 | $1,256,000 | +18.3% |
| 2021 | $695,000 | $367,000 | $1,062,000 | +10.2% |
| 2020 | $731,000 | $233,000 | $964,000 | - |