


























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,504 |
| Home Details |
| Floor Area | 912 sqft |
| Age | 13 years (2013) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Style of House | Live/Work Studio |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 029-236-436 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted New Westminster Agents
#304 425 Ash Street
| Sold Price: | $405,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | $665 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 861 sqft |
| Price / SqFt: | $470 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3098279 |
| Distance: | 423 m |
#119 550 Royal Avenue
| Sold Price: | $515,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $369 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 852 sqft |
| Price / SqFt: | $604 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3086522 |
| Distance: | 454 m |
#619 500 Royal Avenue
| Sold Price: | $628,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $391 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 814 sqft |
| Price / SqFt: | $771 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3105043 |
| Distance: | 480 m |
#211 500 Royal Avenue
| Sold Price: | $515,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | $391 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 800 sqft |
| Price / SqFt: | $644 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3116704 |
| Distance: | 480 m |
#411 525 Agnes Street
| Sold Price: | $500,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | $582 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 904 sqft |
| Price / SqFt: | $553 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3068824 |
| Distance: | 505 m |
#503 619 Fifth Avenue
| Sold Price: | $580,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | $574 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 837 sqft |
| Price / SqFt: | $693 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3119195 |
| Distance: | 520 m |
#302 225 Sixth Street
| Asking Price: | $579,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | $638 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,134 sqft |
| Price / SqFt: | $511 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3099452 |
| Distance: | 76 m |
#302 620 Blackford Street
| Asking Price: | $489,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | $860 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,090 sqft |
| Price / SqFt: | $449 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3092649 |
| Distance: | 136 m |
#6 221 Ash Street
| Asking Price: | $525,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $361 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 808 sqft |
| Price / SqFt: | $650 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108271 |
| Distance: | 195 m |
#104 425 Ash Street
| Asking Price: | $449,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | $664 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 889 sqft |
| Price / SqFt: | $505 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3111449 |
| Distance: | 423 m |
#114 812 Milton Street
| Asking Price: | $535,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | $575 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 942 sqft |
| Price / SqFt: | $568 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 106 |
| MLS® Number: | R3088520 |
| Distance: | 428 m |
#108 812 Milton Street
| Asking Price: | $535,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | $472 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 912 sqft |
| Price / SqFt: | $587 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 176 |
| MLS® Number: | R3071665 |
| Distance: | 428 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $575,000 | $575,000 | -3.0% |
| 2025 | $0 | $593,000 | $593,000 | -3.3% |
| 2024 | $0 | $613,000 | $613,000 | -9.5% |
| 2023 | $0 | $677,000 | $677,000 | +14.9% |
| 2022 | $0 | $589,000 | $589,000 | +19.7% |
| 2021 | $0 | $492,000 | $492,000 | -3.3% |
| 2020 | $0 | $509,000 | $509,000 | - |