







This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,041 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,726 sqft |
| Age | 23 years (2003) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,069 sqft) |
| Land Frontage | 49.21 ft |
| Land Dimensions | 15 x ? m |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 025-617-478 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Mission Agents
32653 Hood Avenue
| Sold Price: | $970,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,202 sqft |
| Price / SqFt: | $441 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,435 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3077389 |
| Distance: | 46 m |
32649 Kudo Drive
| Sold Price: | $950,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,601 sqft |
| Price / SqFt: | $365 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,006 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3048975 |
| Distance: | 101 m |
32610 Hood Avenue
| Sold Price: | $930,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,464 sqft |
| Price / SqFt: | $377 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,372 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3099042 |
| Distance: | 142 m |
32632 Mitchell Avenue
| Sold Price: | $1,075,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,159 sqft |
| Price / SqFt: | $340 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,027 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3073468 |
| Distance: | 309 m |
32835 Best Avenue
| Sold Price: | $1,015,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,335 sqft |
| Price / SqFt: | $304 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,980 sqft) |
| Days on Market: | 274 |
| MLS® Number: | R2994176 |
| Distance: | 407 m |
8248 McIntyre Street
| Sold Price: | $1,059,900 |
| Sold Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,865 sqft |
| Price / SqFt: | $370 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,071 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3080575 |
| Distance: | 514 m |
8390 Harris Street
| Asking Price: | $999,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,562 sqft |
| Price / SqFt: | $390 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,780 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118349 |
| Distance: | 112 m |
8530 Fennell Street
| Asking Price: | $1,031,990 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,591 sqft |
| Price / SqFt: | $398 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,016 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120270 |
| Distance: | 378 m |
32430 Hashizume Terrace
| Asking Price: | $1,099,900 |
| Listing Date: | 2024-Oct-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,500 sqft |
| Price / SqFt: | $440 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,566 sqft) |
| Days on Market: | 597 |
| MLS® Number: | R2933430 |
| Distance: | 512 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $494,000 | $462,000 | $956,000 | -3.9% |
| 2025 | $549,000 | $446,000 | $995,000 | +0.6% |
| 2024 | $552,000 | $437,000 | $989,000 | -1.3% |
| 2023 | $575,000 | $427,000 | $1,002,000 | +7.9% |
| 2022 | $522,000 | $407,000 | $929,000 | +32.0% |
| 2021 | $375,000 | $329,000 | $704,000 | - |