































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,034 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,368 sqft |
| Age | 24 years (2002) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (6,878 sqft) |
| Land Frontage | 50 ft |
| Land Dimensions | 50 x 137.56 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 018-246-184 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Mission Agents
33591 12 Avenue
| Sold Price: | $1,122,400 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,464 sqft |
| Price / SqFt: | $456 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,945 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3079489 |
| Distance: | 138 m |
33617 12 Avenue
| Sold Price: | $960,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,960 sqft |
| Price / SqFt: | $324 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,168 sqft) |
| Days on Market: | 164 |
| MLS® Number: | R3023530 |
| Distance: | 152 m |
7821 Tavernier Terrace
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,533 sqft |
| Price / SqFt: | $336 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,698 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3092294 |
| Distance: | 274 m |
8124 Forbes Street
| Sold Price: | $1,035,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,738 sqft |
| Price / SqFt: | $378 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,006 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3111273 |
| Distance: | 401 m |
33775 Grewall Crescent
| Sold Price: | $1,117,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,890 sqft |
| Price / SqFt: | $387 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,598 sqft) |
| Days on Market: | 124 |
| MLS® Number: | R3061707 |
| Distance: | 470 m |
8052 Melburn Drive
| Sold Price: | $925,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,391 sqft |
| Price / SqFt: | $387 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,394 sqft) |
| Days on Market: | 147 |
| MLS® Number: | R3047095 |
| Distance: | 501 m |
8102 Knight Avenue
| Asking Price: | $799,000 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,316 sqft |
| Price / SqFt: | $345 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125912 |
| Distance: | 440 m |
33368 Knight Avenue
| Asking Price: | $749,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,893 sqft |
| Price / SqFt: | $396 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,383 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3092570 |
| Distance: | 505 m |
8057 Waxberry Crescent
| Asking Price: | $899,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,138 sqft |
| Price / SqFt: | $420 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,162 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126139 |
| Distance: | 545 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $708,000 | $282,000 | $990,000 | -5.7% |
| 2025 | $722,000 | $328,000 | $1,050,000 | +0.8% |
| 2024 | $687,000 | $355,000 | $1,042,000 | -3.4% |
| 2023 | $694,000 | $385,000 | $1,079,000 | +12.9% |
| 2022 | $645,000 | $311,000 | $956,000 | +32.2% |
| 2021 | $457,000 | $266,000 | $723,000 | +8.2% |
| 2020 | $412,000 | $256,000 | $668,000 | - |