

























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,501 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,533 sqft |
| Age | 29 years (1997) |
| Land |
| Land Size | 0.20 ac (8,698 sqft) |
| Land Frontage | 45.93 ft |
| Land Dimensions | 45.93 x 312 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 018-581-897 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Mission Agents
33480 10th Avenue
| Sold Price: | $745,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,107 sqft |
| Price / SqFt: | $354 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,800 sqft) |
| Days on Market: | 190 |
| MLS® Number: | R3036554 |
| Distance: | 237 m |
7923 Topper Drive
| Sold Price: | $970,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,368 sqft |
| Price / SqFt: | $410 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,878 sqft) |
| Days on Market: | 116 |
| MLS® Number: | R3080557 |
| Distance: | 274 m |
7718 Alpine Place
| Sold Price: | $795,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,525 sqft |
| Price / SqFt: | $315 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,242 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3104338 |
| Distance: | 339 m |
33617 12 Avenue
| Sold Price: | $960,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,960 sqft |
| Price / SqFt: | $324 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,168 sqft) |
| Days on Market: | 164 |
| MLS® Number: | R3023530 |
| Distance: | 405 m |
8074 Waxberry Crescent
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,259 sqft |
| Price / SqFt: | $345 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,978 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3095728 |
| Distance: | 585 m |
7539 Ryan Street
| Sold Price: | $720,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,193 sqft |
| Price / SqFt: | $328 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,258 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3069842 |
| Distance: | 603 m |
33394 Heather Avenue
| Asking Price: | $925,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,579 sqft |
| Price / SqFt: | $359 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,321 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3112989 |
| Distance: | 420 m |
33477 7th Avenue
| Asking Price: | $899,900 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,575 sqft |
| Price / SqFt: | $349 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,393 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123292 |
| Distance: | 480 m |
8010 Topper Drive
| Asking Price: | $1,029,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,968 sqft |
| Price / SqFt: | $347 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,162 sqft) |
| Days on Market: | 196 |
| MLS® Number: | R3067009 |
| Distance: | 512 m |
8102 Knight Avenue
| Asking Price: | $799,000 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,316 sqft |
| Price / SqFt: | $345 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125912 |
| Distance: | 568 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $801,000 | $290,000 | $1,091,000 | -5.6% |
| 2025 | $817,000 | $339,000 | $1,156,000 | +0.8% |
| 2024 | $777,000 | $370,000 | $1,147,000 | -0.8% |
| 2023 | $785,000 | $371,000 | $1,156,000 | +9.4% |
| 2022 | $730,000 | $327,000 | $1,057,000 | +38.2% |
| 2021 | $517,000 | $248,000 | $765,000 | +7.6% |
| 2020 | $466,000 | $245,000 | $711,000 | - |