







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,773 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,506 sqft |
| Age | 35 years (1991) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,069 sqft) |
| Land Frontage | 59.1 ft |
| Land Dimensions | 59.1 x 102.7 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 016-468-376 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Mission Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $567,000 | $312,000 | $879,000 | -6.8% |
| 2025 | $611,000 | $332,000 | $943,000 | -1.3% |
| 2024 | $620,000 | $335,000 | $955,000 | -0.9% |
| 2023 | $639,000 | $325,000 | $964,000 | +10.3% |
| 2022 | $558,000 | $316,000 | $874,000 | +35.3% |
| 2021 | $377,000 | $269,000 | $646,000 | +7.8% |
| 2020 | $385,000 | $214,000 | $599,000 | - |
33056 Cherry Avenue
| Asking Price: | $999,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,007 sqft |
| Price / SqFt: | $498 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,237 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3109898 |
| Distance: | 426 m |
33116 Dalke Avenue
| Asking Price: | $935,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,619 sqft |
| Price / SqFt: | $357 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,242 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3113203 |
| Distance: | 474 m |
33480 Blueberry Drive
| Asking Price: | $999,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,914 sqft |
| Price / SqFt: | $343 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,276 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3121715 |
| Distance: | 479 m |
8174 Waxberry Crescent
| Asking Price: | $965,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,959 sqft |
| Price / SqFt: | $493 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,580 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3104662 |
| Distance: | 571 m |
32976 Hawthorne Avenue
| Asking Price: | $1,030,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,600 sqft |
| Price / SqFt: | $396 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,081 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3111359 |
| Distance: | 613 m |
8442 Harms Street
| Asking Price: | $999,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,310 sqft |
| Price / SqFt: | $433 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,717 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3117818 |
| Distance: | 700 m |
33265 Hawthorne Avenue
| Sold Price: | $930,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,260 sqft |
| Price / SqFt: | $412 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,193 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3078558 |
| Distance: | 93 m |
33370 Cherry Avenue
| Sold Price: | $835,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,909 sqft |
| Price / SqFt: | $437 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,320 sqft) |
| Days on Market: | 138 |
| MLS® Number: | R3039820 |
| Distance: | 205 m |
8479 Cade Barr Street
| Sold Price: | $800,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,620 sqft |
| Price / SqFt: | $305 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,135 sqft) |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3078262 |
| Distance: | 234 m |
8317 Blueberry Drive
| Sold Price: | $820,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,025 sqft |
| Price / SqFt: | $405 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,969 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3094937 |
| Distance: | 384 m |
33219 Best Avenue
| Sold Price: | $750,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,083 sqft |
| Price / SqFt: | $360 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,717 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3069109 |
| Distance: | 430 m |
33106 Best Avenue
| Sold Price: | $830,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,060 sqft |
| Price / SqFt: | $403 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,125 sqft) |
| Days on Market: | 122 |
| MLS® Number: | R3077750 |
| Distance: | 562 m |