
























| Pricing | |
| Asking Price | $1,325,000 |
| Price per Floor SqFt | $530 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $1,220 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,498 sqft |
| Age | Newly Built |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,004 sqft) |
| Land Frontage | 38 ft |
| Land Dimensions | 38 x 102 ft |
| Price per Land SqFt | $330.92 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 032-254-733 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Mission Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
8784 Nottman Street
| Asking Price: | $1,049,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,698 sqft |
| Price / SqFt: | $389 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,589 sqft) |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3098583 |
| Distance: | 254 m |
8699 Dewdney Trunk Road
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,107 sqft |
| Price / SqFt: | $569 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.93 ac. (40,511 sqft) |
| Days on Market: | 102 |
| MLS® Number: | R3088225 |
| Distance: | 260 m |
8609 Tupper Boulevard
| Asking Price: | $1,050,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,786 sqft |
| Price / SqFt: | $377 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,341 sqft) |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3098748 |
| Distance: | 336 m |
8586 Tupper Boulevard
| Asking Price: | $1,244,900 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,636 sqft |
| Price / SqFt: | $472 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,545 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3123749 |
| Distance: | 363 m |
33123 Benedict Boulevard
| Asking Price: | $1,170,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,906 sqft |
| Price / SqFt: | $403 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (5,004 sqft) |
| Days on Market: | 117 |
| MLS® Number: | R3083148 |
| Distance: | 384 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $543,000 | $0 | $543,000 | +12.0% |
| 2025 | $485,000 | $0 | $485,000 | - |
Asking Price is 144.0% higher than Assessed Value (2026).