





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,857 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,527 sqft |
| Age | 48 years (1978) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,960 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 120 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 001-072-366 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
33239 Brown Crescent
| Sold Price: | $715,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,572 sqft |
| Price / SqFt: | $455 |
| Age: | 81 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (11,025 sqft) |
| Days on Market: | 180 |
| MLS® Number: | R3048931 |
| Distance: | 301 m |
8226 Cade Barr Street
| Sold Price: | $900,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,764 sqft |
| Price / SqFt: | $510 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,196 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3054774 |
| Distance: | 469 m |
32925 Orchid Court
| Sold Price: | $807,500 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,371 sqft |
| Price / SqFt: | $589 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,464 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3112476 |
| Distance: | 604 m |
32720 Adams Avenue
| Sold Price: | $835,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,842 sqft |
| Price / SqFt: | $453 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,100 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3111483 |
| Distance: | 846 m |
7650 Taulbut Street
| Sold Price: | $732,500 |
| Sold Date: | 2026-May-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,788 sqft |
| Price / SqFt: | $410 |
| Age: | 86 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,350 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3099663 |
| Distance: | 1.1 km |
7762 Fir Street
| Sold Price: | $810,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,611 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,187 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3109829 |
| Distance: | 1.1 km |
33368 Knight Avenue
| Asking Price: | $749,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,893 sqft |
| Price / SqFt: | $396 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,383 sqft) |
| Days on Market: | 94 |
| MLS® Number: | R3092570 |
| Distance: | 549 m |
32763 Badger Avenue
| Asking Price: | $708,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,510 sqft |
| Price / SqFt: | $469 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,050 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3104141 |
| Distance: | 759 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $513,000 | $157,000 | $670,000 | -9.6% |
| 2024 | $560,000 | $181,000 | $741,000 | -1.3% |
| 2023 | $577,000 | $174,000 | $751,000 | +7.1% |
| 2022 | $504,000 | $197,000 | $701,000 | +45.7% |
| 2021 | $341,000 | $140,000 | $481,000 | +6.4% |
| 2020 | $348,000 | $104,000 | $452,000 | - |