This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,071 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,600 sqft |
| Age | Old Timer |
| Land |
| Land Size | 0.20 ac (8,658 sqft) |
| Land Frontage | 65 ft |
| Land Dimensions | 65 x 133 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 028-160-304 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Mission Agents
32168 Scott Avenue
| Sold Price: | $785,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,788 sqft |
| Price / SqFt: | $439 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,812 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3068861 |
| Distance: | 165 m |
32062 Hillcrest Avenue
| Sold Price: | $800,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,642 sqft |
| Price / SqFt: | $487 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,393 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3074551 |
| Distance: | 183 m |
7657 Blott Street
| Sold Price: | $737,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,642 sqft |
| Price / SqFt: | $449 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3070252 |
| Distance: | 569 m |
31949 Silverdale Avenue
| Sold Price: | $785,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,884 sqft |
| Price / SqFt: | $417 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,490 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3086437 |
| Distance: | 919 m |
31860 Silverdale Avenue
| Sold Price: | $700,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,250 sqft |
| Price / SqFt: | $560 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3104472 |
| Distance: | 964 m |
32354 14 Avenue
| Sold Price: | $840,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,842 sqft |
| Price / SqFt: | $456 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,194 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3099212 |
| Distance: | 1.3 km |
32410 Diamond Avenue
| Asking Price: | $748,888 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,851 sqft |
| Price / SqFt: | $405 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,571 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3118725 |
| Distance: | 510 m |
32174 Sandpiper Place
| Asking Price: | $775,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,619 sqft |
| Price / SqFt: | $479 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,800 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3117966 |
| Distance: | 758 m |
32763 Badger Avenue
| Asking Price: | $708,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,510 sqft |
| Price / SqFt: | $469 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,050 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3104141 |
| Distance: | 1.9 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $637,000 | $61,400 | $698,400 | -9.0% |
| 2025 | $708,000 | $59,600 | $767,600 | -1.2% |
| 2024 | $711,000 | $65,600 | $776,600 | -1.2% |
| 2023 | $741,000 | $44,900 | $785,900 | +7.3% |
| 2022 | $672,000 | $60,300 | $732,300 | +40.9% |
| 2021 | $483,000 | $36,800 | $519,800 | +3.8% |
| 2020 | $469,000 | $32,000 | $501,000 | - |