







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,854 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,489 sqft |
| Age | 19 years (2007) |
| Land |
| Land Size | 2.55 ac (111,078 sqft) |
| Land Frontage | 130 ft |
| Land Dimensions | 130 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 010-515-372 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Mission Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $997,000 | $704,000 | $1,701,000 | +29.6% |
| 2025 | $991,000 | $322,000 | $1,313,000 | -15.2% |
| 2023 | $1,236,000 | $312,000 | $1,548,000 | +13.9% |
| 2022 | $1,027,000 | $332,000 | $1,359,000 | +29.7% |
| 2021 | $736,000 | $312,000 | $1,048,000 | +17.1% |
| 2020 | $646,000 | $249,000 | $895,000 | - |
29659 Taise Place
| Sold Price: | $1,800,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,837 sqft |
| Price / SqFt: | $634 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 2.47 ac. (107,593 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3117075 |
| Distance: | 467 m |
12480 Cathy Crescent
| Sold Price: | $1,900,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,270 sqft |
| Price / SqFt: | $445 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 2.14 ac. (93,060 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3110129 |
| Distance: | 818 m |
11759 Wilson Street
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,158 sqft |
| Price / SqFt: | $443 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 3.34 ac. (145,490 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3062901 |
| Distance: | 887 m |
12191 Bell Street
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,675 sqft |
| Price / SqFt: | $598 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 5.00 ac. (217,800 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3088931 |
| Distance: | 1.3 km |
10588 Shaw Street
| Sold Price: | $1,427,500 |
| Sold Date: | 2026-Jan-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,901 sqft |
| Price / SqFt: | $492 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 4.49 ac. (195,585 sqft) |
| Days on Market: | 114 |
| MLS® Number: | R3052951 |
| Distance: | 4.0 km |
12815 Willow Place
| Sold Price: | $1,655,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,872 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.99 ac. (43,160 sqft) |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3078187 |
| Distance: | 4.4 km |
12712 Cathy Crescent
| Asking Price: | $1,500,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,142 sqft |
| Price / SqFt: | $477 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 2.30 ac. (100,000 sqft) |
| Days on Market: | 110 |
| MLS® Number: | R3087620 |
| Distance: | 1.4 km |
28595 Dewdney Trunk Road
| Asking Price: | $1,890,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,694 sqft |
| Price / SqFt: | $702 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 10.00 ac. (435,600 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122489 |
| Distance: | 2.2 km |
12629 Pilgrim Street
| Asking Price: | $1,999,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,613 sqft |
| Price / SqFt: | $553 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 7.25 ac. (315,810 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3117610 |
| Distance: | 2.2 km |
27740 Sayers Crescent
| Asking Price: | $1,634,900 |
| Listing Date: | 2025-Sep-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,799 sqft |
| Price / SqFt: | $430 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.99 ac. (43,110 sqft) |
| Days on Market: | 253 |
| MLS® Number: | R3048461 |
| Distance: | 4.3 km |
27573 Sayers Crescent
| Asking Price: | $1,599,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,646 sqft |
| Price / SqFt: | $605 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 2.00 ac. (87,120 sqft) |
| Days on Market: | 132 |
| MLS® Number: | R3080134 |
| Distance: | 4.5 km |