




































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 2,163 sqft |
| Age | Newly Built |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 032-122-349 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
#A 21425 121 Avenue
| Sold Price: | $1,095,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,163 sqft |
| Price / SqFt: | $506 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3111429 |
| Distance: | 20 m |
#B 21425 121 Avenue
| Sold Price: | $1,080,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,163 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 163 |
| MLS® Number: | R3040266 |
| Distance: | 20 m |
#38 11720 Cottonwood Drive
| Sold Price: | $855,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $467 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,409 sqft |
| Price / SqFt: | $355 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3109263 |
| Distance: | 4.0 km |
#2 11358 Cottonwood Drive
| Sold Price: | $820,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $550 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,461 sqft |
| Price / SqFt: | $333 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3079574 |
| Distance: | 4.1 km |
#56 19451 Sutton Avenue
| Sold Price: | $1,000,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $484 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,936 sqft |
| Price / SqFt: | $517 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3097918 |
| Distance: | 4.4 km |
#50 19451 Sutton Avenue
| Sold Price: | $1,045,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | $484 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,955 sqft |
| Price / SqFt: | $535 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 124 |
| MLS® Number: | R3069651 |
| Distance: | 4.4 km |
#B 21435 121 Avenue
| Asking Price: | $1,099,900 |
| Listing Date: | 2025-Aug-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,163 sqft |
| Price / SqFt: | $509 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 275 |
| MLS® Number: | R3040275 |
| Distance: | 2 m |
#4 11384 207 Street
| Asking Price: | $999,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | $500 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,079 sqft |
| Price / SqFt: | $481 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3116233 |
| Distance: | 2.2 km |
22890 Purdey Avenue
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,123 sqft |
| Price / SqFt: | $518 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,211 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119658 |
| Distance: | 2.9 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $834,000 | $248,000 | $1,082,000 | - |