





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,021 (2026) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,566 sqft |
| Age | 13 years (2013) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 029-029-180 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
#43 22280 124 Avenue
| Sold Price: | $715,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | $455 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,589 sqft |
| Price / SqFt: | $450 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3074929 |
| Distance: | 242 m |
#123 12040 Plaza Street
| Sold Price: | $680,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | $569 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,444 sqft |
| Price / SqFt: | $471 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3091840 |
| Distance: | 743 m |
#7 12095 228 Street
| Sold Price: | $620,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | $600 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,427 sqft |
| Price / SqFt: | $434 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 97 |
| MLS® Number: | R3071968 |
| Distance: | 988 m |
#1 22466 North Avenue
| Sold Price: | $710,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | $454 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,801 sqft |
| Price / SqFt: | $394 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3091651 |
| Distance: | 1.3 km |
#14 21707 Dewdney Trunk Road
| Sold Price: | $625,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | $535 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,609 sqft |
| Price / SqFt: | $388 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3099382 |
| Distance: | 1.5 km |
#5 12070 216 Street
| Sold Price: | $700,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | $400 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,540 sqft |
| Price / SqFt: | $455 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3086536 |
| Distance: | 1.6 km |
#37 22280 124 Avenue
| Asking Price: | $748,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $477 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,580 sqft |
| Price / SqFt: | $473 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116707 |
| Distance: | 242 m |
#109 12040 Plaza Street
| Asking Price: | $689,000 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | $580 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,364 sqft |
| Price / SqFt: | $505 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3124281 |
| Distance: | 743 m |
#102 22265 Dewdney Trunk Road
| Asking Price: | $724,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | $560 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,420 sqft |
| Price / SqFt: | $510 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3086199 |
| Distance: | 743 m |
#122 12040 Plaza Street
| Asking Price: | $699,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | $548 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,383 sqft |
| Price / SqFt: | $505 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 142 |
| MLS® Number: | R3075713 |
| Distance: | 743 m |
#5 22980 Abernethy Lane
| Asking Price: | $679,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | $530 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,428 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 141 |
| MLS® Number: | R3076763 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $775,000 | $775,000 | -1.8% |
| 2025 | $0 | $789,000 | $789,000 | -0.8% |
| 2023 | $0 | $795,000 | $795,000 | +14.9% |
| 2022 | $0 | $692,000 | $692,000 | +19.5% |
| 2021 | $0 | $579,000 | $579,000 | -1.7% |
| 2020 | $0 | $589,000 | $589,000 | - |