







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,462 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,185 sqft |
| Age | 19 years (2007) |
| Land |
| Land Size | 0.31 ac (13,563 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 026-436-442 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
13195 239b Street
| Sold Price: | $1,672,500 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,224 sqft |
| Price / SqFt: | $396 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,003 sqft) |
| Days on Market: | 118 |
| MLS® Number: | R3036480 |
| Distance: | 238 m |
#13 13210 Shoesmith Crescent
| Sold Price: | $1,738,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | $100 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,767 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,211 sqft) |
| Days on Market: | 189 |
| MLS® Number: | R3010641 |
| Distance: | 398 m |
24095 Fern Crescent
| Sold Price: | $1,700,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,820 sqft |
| Price / SqFt: | $445 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,271 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3104421 |
| Distance: | 1.2 km |
23262 137 Avenue
| Sold Price: | $1,660,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,500 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,993 sqft) |
| Days on Market: | 108 |
| MLS® Number: | R3080607 |
| Distance: | 1.5 km |
23184 136 Avenue
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,428 sqft |
| Price / SqFt: | $467 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,994 sqft) |
| Days on Market: | 287 |
| MLS® Number: | R3015905 |
| Distance: | 1.5 km |
12680 Ansell Street
| Sold Price: | $2,205,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,580 sqft |
| Price / SqFt: | $616 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 2.00 ac. (87,120 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3100514 |
| Distance: | 1.7 km |
13250 237a Street
| Asking Price: | $1,549,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,193 sqft |
| Price / SqFt: | $370 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,319 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3096041 |
| Distance: | 126 m |
13145 239b Street
| Asking Price: | $1,868,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,240 sqft |
| Price / SqFt: | $441 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,013 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3112012 |
| Distance: | 266 m |
13257 239b Street
| Asking Price: | $1,480,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,929 sqft |
| Price / SqFt: | $377 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,006 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3096943 |
| Distance: | 330 m |
13263 239b Street
| Asking Price: | $1,598,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,093 sqft |
| Price / SqFt: | $390 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,651 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122953 |
| Distance: | 343 m |
23680 132 Avenue
| Asking Price: | $1,678,750 |
| Listing Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,434 sqft |
| Price / SqFt: | $489 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,095 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3100452 |
| Distance: | 346 m |
13380 McCauley Crescent
| Asking Price: | $1,665,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,439 sqft |
| Price / SqFt: | $484 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.42 ac. (18,083 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108859 |
| Distance: | 442 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $953,000 | $832,000 | $1,785,000 | -3.5% |
| 2025 | $1,022,000 | $827,000 | $1,849,000 | -0.3% |
| 2023 | $964,000 | $891,000 | $1,855,000 | +9.8% |
| 2022 | $882,000 | $808,000 | $1,690,000 | +32.9% |
| 2021 | $649,000 | $623,000 | $1,272,000 | +2.3% |
| 2020 | $670,000 | $573,000 | $1,243,000 | - |