







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,380 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,849 sqft |
| Age | 25 years (2001) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,738 sqft) |
| Land Frontage | 45 ft |
| Land Dimensions | 45 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 024-767-140 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
13250 239b Street
| Sold Price: | $1,614,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,623 sqft |
| Price / SqFt: | $349 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,200 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3095957 |
| Distance: | 669 m |
13869 Silver Valley Road
| Sold Price: | $1,620,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,473 sqft |
| Price / SqFt: | $362 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,996 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3098025 |
| Distance: | 1.2 km |
23310 138b Avenue
| Sold Price: | $1,610,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,365 sqft |
| Price / SqFt: | $369 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,996 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3063397 |
| Distance: | 1.2 km |
12696 227th Street
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,669 sqft |
| Price / SqFt: | $341 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,190 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3111089 |
| Distance: | 2.5 km |
12109 Cherrywood Drive
| Sold Price: | $1,345,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,644 sqft |
| Price / SqFt: | $369 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,666 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3096187 |
| Distance: | 2.9 km |
11640 Ritchie Avenue
| Sold Price: | $1,510,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,131 sqft |
| Price / SqFt: | $366 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,418 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3102929 |
| Distance: | 4.2 km |
13451 235 Street
| Asking Price: | $1,479,800 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,905 sqft |
| Price / SqFt: | $379 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,005 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128362 |
| Distance: | 343 m |
13250 237a Street
| Asking Price: | $1,549,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,193 sqft |
| Price / SqFt: | $370 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,319 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3096041 |
| Distance: | 417 m |
13263 239b Street
| Asking Price: | $1,598,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,093 sqft |
| Price / SqFt: | $390 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,651 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122953 |
| Distance: | 606 m |
13257 239b Street
| Asking Price: | $1,480,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,929 sqft |
| Price / SqFt: | $377 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,006 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3096943 |
| Distance: | 613 m |
13368 233 Street
| Asking Price: | $1,618,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,982 sqft |
| Price / SqFt: | $406 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,826 sqft) |
| Days on Market: | 258 |
| MLS® Number: | R3046881 |
| Distance: | 675 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $837,000 | $734,000 | $1,571,000 | -3.8% |
| 2025 | $897,000 | $736,000 | $1,633,000 | -0.7% |
| 2024 | $884,000 | $760,000 | $1,644,000 | +0.2% |
| 2023 | $846,000 | $795,000 | $1,641,000 | +9.0% |
| 2022 | $775,000 | $731,000 | $1,506,000 | +36.4% |
| 2021 | $570,000 | $534,000 | $1,104,000 | +4.4% |
| 2020 | $588,000 | $469,000 | $1,057,000 | - |