







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,473 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,397 sqft |
| Age | 36 years (1990) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,579 sqft) |
| Land Frontage | 56.9 ft |
| Land Dimensions | 56.9 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 014-756-374 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
22964 Reid Avenue
| Sold Price: | $1,015,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,123 sqft |
| Price / SqFt: | $478 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,997 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3064049 |
| Distance: | 367 m |
22822 125b Avenue
| Sold Price: | $1,075,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,000 sqft |
| Price / SqFt: | $538 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,377 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3063537 |
| Distance: | 489 m |
22878 Reid Avenue
| Sold Price: | $1,190,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,523 sqft |
| Price / SqFt: | $472 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,281 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3097988 |
| Distance: | 492 m |
22759 Balabanian Circle
| Sold Price: | $1,005,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,070 sqft |
| Price / SqFt: | $486 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,017 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3091764 |
| Distance: | 607 m |
23019 122a Avenue
| Sold Price: | $1,157,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,402 sqft |
| Price / SqFt: | $482 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,125 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3109562 |
| Distance: | 607 m |
12276 Aurora Street
| Sold Price: | $1,190,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,513 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,996 sqft) |
| Days on Market: | 178 |
| MLS® Number: | R3058291 |
| Distance: | 663 m |
12477 230 Street
| Asking Price: | $1,085,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,099 sqft |
| Price / SqFt: | $517 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,459 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120354 |
| Distance: | 247 m |
23003 Reid Avenue
| Asking Price: | $1,078,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,315 sqft |
| Price / SqFt: | $466 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,948 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3097633 |
| Distance: | 270 m |
12466 231b Street
| Asking Price: | $1,199,890 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,539 sqft |
| Price / SqFt: | $473 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,356 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3111647 |
| Distance: | 293 m |
12655 228 Street
| Asking Price: | $1,250,000 |
| Listing Date: | 2025-Jul-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,849 sqft |
| Price / SqFt: | $676 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,218 sqft) |
| Days on Market: | 309 |
| MLS® Number: | R3029720 |
| Distance: | 608 m |
12326 Aurora Street
| Asking Price: | $1,125,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,400 sqft |
| Price / SqFt: | $469 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,974 sqft) |
| Days on Market: | 168 |
| MLS® Number: | R3073227 |
| Distance: | 609 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $854,000 | $281,000 | $1,135,000 | -3.7% |
| 2025 | $876,000 | $302,000 | $1,178,000 | +0.1% |
| 2024 | $877,000 | $300,000 | $1,177,000 | +3.4% |
| 2023 | $855,000 | $283,000 | $1,138,000 | +3.0% |
| 2022 | $798,000 | $307,000 | $1,105,000 | +36.4% |
| 2021 | $548,000 | $262,000 | $810,000 | +6.2% |
| 2020 | $540,000 | $223,000 | $763,000 | - |