






This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,707 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,454 sqft |
| Age | 81 years (1945) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,994 sqft) |
| Land Frontage | 73 ft |
| Land Dimensions | 73 x 109.5 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 004-637-780 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
11956 214 Street
| Sold Price: | $750,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | $85 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,228 sqft |
| Price / SqFt: | $611 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,104 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3103475 |
| Distance: | 400 m |
21022 123 Avenue
| Sold Price: | $975,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,187 sqft |
| Price / SqFt: | $821 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,440 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3069339 |
| Distance: | 942 m |
11879 220 Street
| Sold Price: | $980,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,456 sqft |
| Price / SqFt: | $673 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,280 sqft) |
| Days on Market: | 190 |
| MLS® Number: | R3053013 |
| Distance: | 1.1 km |
22041 Dewdney Trunk Road
| Sold Price: | $788,880 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,809 sqft |
| Price / SqFt: | $436 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,013 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3110277 |
| Distance: | 1.1 km |
21980 126 Avenue
| Sold Price: | $900,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,469 sqft |
| Price / SqFt: | $613 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,998 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3103915 |
| Distance: | 1.4 km |
12129 222 Street
| Sold Price: | $750,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,100 sqft |
| Price / SqFt: | $682 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,045 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3070490 |
| Distance: | 1.4 km |
21149 Glenwood Avenue
| Asking Price: | $950,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,421 sqft |
| Price / SqFt: | $669 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,732 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3094945 |
| Distance: | 664 m |
21254 117 Avenue
| Asking Price: | $990,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,730 sqft |
| Price / SqFt: | $572 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,929 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3094657 |
| Distance: | 1.0 km |
11949 220 Street
| Asking Price: | $998,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,316 sqft |
| Price / SqFt: | $758 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,280 sqft) |
| Days on Market: | 126 |
| MLS® Number: | R3081894 |
| Distance: | 1.0 km |
20984 118 Avenue
| Asking Price: | $999,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,229 sqft |
| Price / SqFt: | $813 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3121155 |
| Distance: | 1.3 km |
22136 River Bend
| Asking Price: | $898,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,611 sqft |
| Price / SqFt: | $557 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,652 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115677 |
| Distance: | 1.6 km |
11820 207 Street
| Asking Price: | $999,999 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,592 sqft |
| Price / SqFt: | $628 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3108147 |
| Distance: | 1.7 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $901,000 | $24,000 | $925,000 | -11.0% |
| 2024 | $1,005,000 | $34,300 | $1,039,300 | +0.2% |
| 2023 | $1,004,000 | $32,800 | $1,036,800 | +9.1% |
| 2022 | $922,000 | $28,700 | $950,700 | +49.1% |
| 2021 | $620,000 | $17,700 | $637,700 | +6.8% |
| 2020 | $582,000 | $14,900 | $596,900 | - |