


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,269 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,782 sqft |
| Age | 39 years (1987) |
| Land |
| Land Size | 0.21 ac (9,128 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 003-297-055 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $949,000 | $374,000 | $1,323,000 | -3.3% |
| 2025 | $961,000 | $407,000 | $1,368,000 | -3.1% |
| 2024 | $1,007,000 | $405,000 | $1,412,000 | +2.8% |
| 2023 | $933,000 | $441,000 | $1,374,000 | +4.6% |
| 2022 | $949,000 | $365,000 | $1,314,000 | +32.7% |
| 2021 | $702,000 | $288,000 | $990,000 | - |
12535 216 Street
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,093 sqft |
| Price / SqFt: | $404 |
| Age: | 96 years |
| Land Size: | 0.38 ac. (16,539 sqft) |
| Days on Market: | 150 |
| MLS® Number: | R3032935 |
| Distance: | 281 m |
21470 124th Avenue
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,216 sqft |
| Price / SqFt: | $451 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.60 ac. (26,136 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3086914 |
| Distance: | 447 m |
12377 Dawson Place
| Sold Price: | $1,199,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,910 sqft |
| Price / SqFt: | $412 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,200 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3113328 |
| Distance: | 637 m |
22081 124 Avenue
| Sold Price: | $1,180,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,306 sqft |
| Price / SqFt: | $357 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,052 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3075166 |
| Distance: | 1.3 km |
22084 Isaac Crescent
| Sold Price: | $1,330,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,322 sqft |
| Price / SqFt: | $400 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,264 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3080256 |
| Distance: | 1.3 km |
21124 Glenwood Avenue
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,264 sqft |
| Price / SqFt: | $414 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,179 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3085661 |
| Distance: | 1.3 km |
21260 Douglas Avenue
| Asking Price: | $1,298,800 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,117 sqft |
| Price / SqFt: | $417 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,498 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3125072 |
| Distance: | 503 m |
21190 Glenwood Avenue
| Asking Price: | $1,599,900 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,920 sqft |
| Price / SqFt: | $548 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.48 ac. (20,946 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126477 |
| Distance: | 1.2 km |
12475 208 Street
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,877 sqft |
| Price / SqFt: | $521 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,918 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3111215 |
| Distance: | 1.4 km |
11936 Wicklow Way
| Asking Price: | $1,125,890 |
| Listing Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,973 sqft |
| Price / SqFt: | $379 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,513 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3103545 |
| Distance: | 1.6 km |
21796 Howison Avenue
| Asking Price: | $1,275,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,927 sqft |
| Price / SqFt: | $436 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,266 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3111443 |
| Distance: | 1.6 km |